Battlefield 1 – nový program pronájmu serverů je zatím pěkný průšvih

Předevčírem můj oblíbený youtuber Battle(non)sense vydal pěkné video zaměřující se na novou politiku pronájmu BF1 serverů. Pokud tohoto youtubera ještě neznáte, tak doporučuji prohlédnout jeho youtube kanál, který se zaobírá především technickými testy stavu různých multiplayerových her (hlavně tedy sérií Battlefield).

Video o jehož obsahu chci dnes mluvit, má název „Battlefield 1 Rent A Server Program Killed PC Server Rental?“ což se dá volně přeložit jako „Zničil Program Pronájmu Serverů v Battlefieldu 1 zájem o jejich pronájem?„. Pokud jste sledovali poslední patch notes pro BF1, tak jste si jistě všimli, že jednou ze změn bylo přidání tzv. RSPRental Server Program, což je v překladu „Program pro pronájem serverů“ (dále jen RSP). Jak na samotný pronájem jste se mohli dozvědět v našem článku zde

bf2_dedicated_server_settings

Nastavení pro BF2 dedikovaný (unranked) server

V prvních dílech série Battlefield, které běžely na Refractor enginu (např. Battlefield 1942), bylo možné jednoduše stáhnout soubory dedikovaných serverů na stránkách EA a potom přímo hostovat tzv. unranked server (neoficiální server) z vlastního počítače ať už online (pro všechny) nebo po LAN síti (pro přátele připojené na stejné lokální síti). Dalším hrám jako Battlefield 2 nebo Battlefield 2142 již DICE přidali i možnost pronájmu tzv. ranked serverů (oficiálních serverů) – tyto servery bylo možné pronajímat přes firmy třetích stran jako např. I3D, apod. Značnou výhodou u tohoto způsobu pronájímání serverů je, že tyto firmy mají servery rozeseté skoro po celém světě ve velmi mnoho zemích a městech, a tudíž je veliká šance, že vždy ve vaší blízkosti budou nějaké servery s velmi nízkou odezvou (pingem). Výsledkem tedy bylo, že ve starších Battlefieldech běžících na Refractor enginu jste vždy měli možnost hrát na serveru s nízkým pingem a to jak na vlastním hostovaném (unranked), tak na nějakém dedikovaném serveru od firmy třetí strany. Pokud jste nebyli se serverem a jeho kvalitou spokojeni, tak jste si jednoduše mohli najít jiný server (např. s lepším pingem), jelikož díky zmiňovanému systému bylo hodně z čeho vybírat.

Tento skvělý systém však zanikl s příchodem Frostbite enginu (včetně možnosti nahrávání hry přímo na serveru pomocí tzv. Battlerecorderu). Od Battlefieldu 3 tak měli PC hráči možnost již pouze pronajímat dedikované ranked a unranked servery od firem třetích stran. Hráči na konzolích na tom byli však ještě hůře – mohli pronajímat pouze oficiální EA servery skrze menu hry a s velmi omezenými možnostmi – např. při výběru umístění serveru mohli zvolit pouze region jako např. „Evropa“, zatímco PC hráči měli možnost vybrat přímo město, kde se server nachází (např. Frankfurt). Zároveň, jak již bylo zmíněno, pokud PC hráči se serverem nebyli spokojeni, tak si mohli vybrat server u jiného dodavatele, který např. nabízel nižší cenu a lepší odezvu. Konzoloví hráči však mohli pronajímat pouze servery od EA. Dále existuje mnoho aspektů, ve kterých byl (a stále je) pronájem Battlefield serverů na konzolích mnohem horší než na PC, Battle(non)sense na toto téma dříve také udělal video.

bf3_rent_ps3_server

Správa hráčů u pronajatého serveru pro BF3 na PS3

Konzloví hráči tak již několik let přímo na kolenou prosí EA/DICE, ať pronájem konzolových serverů vylepší a přidá mnohem více možností nastavení serveru i samotného výběru serveru (konkrétnější výběr lokace serveru, více poskytovatelů serverů, apod.). Ale místo toho aby EA/DICE konzolovým hráčům poskytli požadovaná vylepšení, tak se rozhodli, že by měl Battlefield 1 vyjít bez jakékoliv možnosti pronajímaní serverů. Což je vůbec poprvé v historii značky a velmi to komunitu pobouřilo, jelikož dříve byli PC hráči zvyklí zařizovat pronájem serverů už několik týdnů před samotným vydáním hry, aby jejich server byl perfektně připraven v den vydání. Aby toho nebylo málo, tak Battlefield 1 vyšel bez jakéhokoliv oficiálního vyjádření ohledně možnosti pronájmu serverů. Toto jednání ze strany EA/DICE není vůbec dobré a vede k rozzlobení a značné frustraci jejich fanoušků a celé Battlefield komunity.

Nakonec se EA/DICE uráčili a oznámili vydání RSP (Rental Server Program) ovšem bez jakéhokoliv plánu vývoje do budoucna a podrobných informací. Jediné, co jsme se tehdy dozvěděli, bylo, že se EA/DICE zbavili hostingů od firem třetích stran a bude možné pronajímat servery pouze od EA (samozřejmě dražší než byly dříve pronájmy u firem třetí strany). Dále že Rcon a Procon (programy na ovládání a nastavení serverů) již nebudou podporovány a také admini nebudou mít možnost kickovat ani banovat toxické hráče, cheatery nebo hráče s vysokým pingem. V neposlední řadě jsme se potom dozvěděli, že RSP bude vydáno „někdy v listopadu„.

Co se tedy vlastně stalo? Stalo se to, že namísto, aby EA/DICE konečně po dlouhých letech čekání vylepšili pronájem serverů pro konzole, tak přímo deklasovali pronájem serverů pro PC hráče a  snížili ho vlastně na ještě nižší úroveň než je RSP pro konzole v Battlefieldu 4. Nyní již není možné vybrat přesnější lokaci serveru, abyste si našli server s co nejlepším pingem, ale je možné pouze vybrat region (např. „Evropu“), není možné na server nastavit heslo (tzn. žádné kompetitivní hraní apod.), musíte vždy platit cenu za server pro 64 hráčů i přesto že by vám stačil např. server pro 24 hráčů, a tak dále. Seznam prvků a práv, o které PC hráči přišli s příchodem nového programu pronájmu serverů pro BF1, je opravdu velmi dlouhý.

Tato situace je pro konzolové i PC hráče (natož pak pro kompetitivní hráče) velmi znepokojivá, obzvláště potom, když stále nemáme žádné informace ohledně budoucího vývoje RSP. Samo o sobě je nepochopitelné, že DICE/EA neměli nový program pronájmu serverů připraven při vydání BF1 a dodělávají ho až nyní. U čeho však zůstává rozum stát, je, že DICE ani nevydali nějaké prohlášení s plánem budoucího vývoje RSP –  např. „Omlouváme se, nestihli jsme RSP připravit k datumu vydání BF1, v první fázi vývoje budou dostupná tyto nastavení, v druhé vázi vývoje budou přidány tyto prvky……„.

Více informací včetně podrobného popisu návrhu na zlepšení aktuálního stavu RSP můžete vidět ve zmiňovaném videu (níže). Jaký je Váš názor na novou politiku pronájmu serverů? Ma vůbec smysl za tuto službu utrácet peníze? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o Vaše dojmy.

Zdroj: Youtube

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , , , , ,

18 komentářů

 • Stahl_Sniper napsal:

  takto pekne pochovaju cele BF-ko

 • zumpar47 napsal:

  Systém prenájmu serverov je v prípade Battlefield 1 totálna tragédia! Chýbajú tam základne veci ako kickovanie hráčov nastavovanie počtu slotov na serveroch. Mnohé Conquest mapy sú tak maximálne pre 48 hráčov ale aj na vlastnom serveri človek musí hrať na stupídnom 64 slote? 😀 Podla mna sa na to totálne vykašlali aj samotná hra bola uponáhľaná (klasicky kvantitatívny EA vývoj ktorá zatieni snáď len hektický vývoj CoD serie) narýchlo vydaná hra a oproti Battlefield 4 tam chýbajú veci ako Commander a ďalšie drobnosti.

  Tento prenájom serverov je výsmech PC hráčom a absolútne sa neoplatí lebo neponúka takmer nič, platiť vlastný server v Battlefield 1 v súčasnej podobe su doslova vyhodené peniaze!

  • GiGaB@yt napsal:

   Co se týče té části o pronájmu serverů tak souhlasím. Náš server jsme měli na 7 dnů, ale nemá smysl jej platit dále. Protože není nás pravidelných hráčů tolik, aby se server naplnil, když na něm budeme mít „custom“ nastavení jako třeba 200% ticketů.
   Dále pak v momentě, kdy nastavíme cokoliv jinak, než jsou výchozí hodnoty, tak je server označen žlutě jako „CUSTOM“, což ho zase vyloučí z automatické připojení a znehodnotí jeho vyhledání ve vyhledávači serverů. Proto náš server momentálně nebudeme obnovovat.
   Dále onen počet slotů je výsměch. Server se nastaví na počet 24 nebo 64. Takže pokud je na serveru CQ a Rush, tak je to jen pro 24, i když CQ mapy jsou obrovské. A pokud dáme jen CQ mapy, tak se tam automaticky dá 64 hráčů, i když bychom rádi jen 48.
   Zatím opravdu nemá smysl servery platit 🙁

 • RomanZ-CZ RomanZ-CZ napsal:

  cau mel jsem server LEGi ale dnes jsem ho zrusil a nechal si vratit penize nikdo na nem nehral vyhledani je katastrofa pokud nezadate do vyhledani CZ/SK .Dale na podpore jsem se dozvedel ze servery DICE oficialni rusit nebudou aspon zatim nic takoveho v planu neni .Uvidim pozdeji jestli se to nejak posune ale celkem me to zklamalo .

 • Vokurka napsal:

  Nechci se nějak zastávat EA jelikož vim, že je to dobytek tam a jde jim o peníze ale pokud si vzpomínám z BF3 nebo 4 tak na mraky serverech vládla prakticky anarchie co se týče banování a vyhazování ze serverů kdy admini bežně restartovali server když se jeho mužstvu nedařilo, vyhazovalo se za lepší K/D ratio nebo se banovalo za to že člověk kupříkladu není Německé národnosti. Dodneška mám v čerstvý paměti jak tady na shoutboxu lidi ventilovali svoje rozhořčení z toho. Na ofiko foru k battlelogu toho bylo taky mraky. Chápu samozřejmě, že pokud si server platím svými penězi tak si na něm můžu dělat co chci ale nějaký pravidla by platit měli pokud to je „ranked“ a jak vidno EA to řešení chytil zatím za špatný koule.

  • caleemack napsal:

   Nechci nejak rozporovat, ale pokud clovek nebyl se serverem spokojen (napr. s chovanim admina), tak si mohl najit jiny server. Ja jsem v BF3 a BF4 neco odehral a nepamatuju si, ze bych se s podobnymi problemy, ktere popisujes, nekdy setkal.. a pokud ano, tak jsem si okamzite server z favorites odebral. Ve finale clovek stejne mel 2-5 svych top oblibenych serveru a na jine nechodil, coz mi prijde v poradku. Je to jako s ekonomikou a podobnymi tematy – jakakoliv regulace vede jen k vetsim problemum.. samozrejme muzes nesouhlasit, k tomu komentare slouzi a jsme radi, ze se s nami delite o vase nazory

   • Vokurka napsal:

    To samozřejmě může. Uvedl jsem to jako příklad, že takhle to bohužel chodilo. Regulace je naprd o to žádná, ale nějaký pravidla by daný měli být. Mám taky nahraných tuny hodin v BF3/4 a s výše popisovaným jsem se setkal velmi často a soudě dle dřívějších komentářů zde nebo na ofiko fóru to nebyl jen můj postřeh.
    Osobně věřim, že tímhle stavem jak to je teď to neskončí a EA najde nějaký rozumný řešení i když peníze pořád budou hrát velmi velkou roli v konečným stanovení stavu prodeje 🙂

 • Owad Owad napsal:

  Můj názor je prostý a jasný:btf 1 je krásná hra, výborně hratelná i odladěná,zatím mě opravdu baví, ale s těma serverama to fakt podělali a já doufám,že to rychle dají do kupy! Chtělo by to servery např. only Amiens a na aspoň 1500 ticketu, těch 1000 je fakt málo, sotva se rozehraju a mapa končí…a hlavně, kde ku.va jsou Deutche servery, Cz servery apod….?!jak říkám, zatím mě to baví, ale….

  • Vokurka napsal:

   Asi hrajeme každý jinou verzi hry a o tý odladěnosti bych se s tebou dokázal přít hodně dlouho (poletující tanky, občasná nemožnost překočit nebo vylézt na velmi nízkou překážku, prozatím divný balance zbraní brokovnice nebo zbraně supporta, tancující letadla atd…).
   Neber můj koment jako narážku jen mi nedalo neodepsat 🙂
   Každopádně souhlasím s tím zbytkem. Osobně by se mi líbil server „St. Quentin Scar only-CQ-64“ nebo ještě lépe „St. Quentin Scar only-CQ-64-no vehicles“ 🙂

   • Owad Owad napsal:

    V pohodě, taky se mi už stalo pár takových věcí, beru to ale, že je to dobře odladěny, protože jsem to krásně rozjel i na mém 2 roky starém pc, který jsem si skládal na btf4 tj.cpu intel core i5 4690,gtx 760, 8 gb ram… Na High úplně v poho.Ted už jsem upgradoval na gtx 1060 a 16 gb ram, cpu zatím zůstal, ale asi taky vyměním za i7.Tyhle chybky, o kterých píšeš se časem jistě vyladí… Teď už jen doufat v lepší servery,bo s takovou u toho nevydržím ani do jara :/

    • Vokurka napsal:

     Jo taky přemýšlím o i7 6700k na tý mojí i5 2500k už to není úplně supr mám to nastavený tak nějak všelijak (high/ultra něco na low) a občas mám neskutečný fps propady a CPU na 100% grafkika (gtx 970) si mezitím jede vpohod na 50% 🙁

    • Owad Owad napsal:

     Jojo i7 6700 K… Počkám po vánocích, teď stojí 9,ktak třeba to půjde o něco dolů,samozřejmě taky záleží na Dice, jak se poperou s těma serverama, kdyby to mělo zůstat tak jak to je teď tak už do kompu nedám ani korunu až do příštího btf..

    • MDFK_Deef MDFK_Deef napsal:

     bump, pred dvoma rokmi kupeny i5-4670k, pred mesiacom kupena 1070 a na 64p mape sa to neda hrat i na low ( vydedukoval som ze na plynuly chod ultra 64p mape to chce i7-6700k )

 • Owad Owad napsal:

  A ještě dodávám, co mě taky vysírá,tak je to že mi přijde jako by nad EA serverama nikdo neměl dohled, už nejmíň třikrát jsem na serveru potkal cheatera, kterej měl snad všechno, co jde mít a nikdo s tím nic nedělal, report nefunguje, admini nikde a cheater si vesele hraje,takže jediný řešení je se odpojit a jít hrát na jiný server…Dice jsou pro mě borci, btf hraju už od trojky, ale tohle kluci fakt nedomysleli, tak doufám, že to rychle napraví.Tak cus lidi… Ja se zrovna vrátil z sichty, tak si dám jednou nebo dvakrát Amiens a du spat 😉

Napsat komentář