Battlefield 4 Blog #16 – detaily o režimu diváka

V šestnáctém blogu, který pokračuje v sérii Cesta za Battlefieldem 4, se podíváme na režim diváka (Spectator mode). Ten bude dostupný pouze pro hráče na PC a na next-gen konzolích (PS4/XOne). Detaily nám poví asistent producenta Daniel Matros a designér hratelnosti Dennis Brännvall.

V dalším díle Cesta za Battlefield 4 se zaměříme hlavně na očekávanou funkci Battlefieldu 4: Spectator. Tým DICE vysvětluje jak možnost vidět zápas ve spectator módu uspokojí zvědavé fanoušky, profesionální hráče, popřípadě ambiciózní tvůrce Youtube videí.

Společně s šílenými okamžiky, které se dějí jen v Battlefieldu, působivým skillem nejlepších hráčů a vizuály Frostbite 3 enginu, chceme všem dát možnost vidět zápasy v Battlefieldu 4 – tedy ne jen těm, kteří zápas právě hrají. Proto byl vytvořen spectator mód, který vám dopřeje přední sedadlo ve válečné vřavě multiplayeru v Battlefieldu 4.

O spectatoru nám poví jeho dva tvůrci: Daniel Matros (Assistant Producer) a Dennis Brännvall (Junior Gameplay Designer). Dvojice vysvětluje různé pohledy v spectator módu, možnosti zobrazení pro ty, kteří zápas sledují a samozřejmě ještě více.

Získejte rozhled: Pohledy ve spectator módu

Ze spectator módu běžícího v Battlefieldu 4 jsme velmi nadšeni. Tentokrát jsme se potýkali a zároveň i rozšiřovali koncept spectatora ve střílečce z první osoby. Naším cílem bylo dopřát divákům nejlepší možný náhled na bojiště, možnost rychle měnit pohled i sledovaného hráče bez toho, abyste museli překlikávat přes celý tým, abyste konečně viděli to co chcete.

Jak vlastně spectator v Battlefieldu 4 funguje? Vše začíná Battlelogem. Jakmile najdete BF4 server, můžete zvolit volbu pro přihlášení se jako spectator. Pokud je na serveru spectator zapnut, jsou na něm volné čtyři sloty pro diváky a tyto sloty jsou brány mimo povolený počet hráčů. Takže na PC a next-gen konzolích můžete mít 64 hráčů + 2 komandéry + 4 spectatory.

tabletop-view1

Deskový pohled vám dopřeje ptačí perspektivu na bojiště, ale díky menšímu rámečku s videem můžete také sledovat akci v ulicích, ve vzduchu i na moři.

Přímo ve spectator módu si můžete všimnou čtyř různých pohledů: z první osoby, z třetí osoby, deskový pohled a volná kamera. Každý z nich má svoje výhody. Našim cílem bylo, aby hráči měli perfektní přehled o situaci a mohli jednoduše mezi jednotlivými pohledy jednoduše přepínat.

Prvním pohledem, který se spectator módu uvidíte je deskový pohled. Ten je velmi podobný módu komandéra. Rozhraní obsahuje několik ikon pro startovní body, hráče, vozidla, atd.. odtud pak můžete vybrat vše co má kameru – hráče a všechny vozidla – a vidět jejich akce v menším video rámečku. Díky deskovém pohledu budete mít skvělý přehled o velkých i malých aspektech bitvy.

Po přepnutí do pohledu z první osoby se dostanete přímo do víru bitvy a uvidíte hru jako kdybyste ji sami hráli. Díky pohled z třetí osoby můžete sledovat jednoho specifického hráče, ale budete mít lepší přehled o dění okolo. Nakonec tu máme volnou kameru. Na mapě můžete využít pěti kamer, které jsou na začátku hry rozestaveny na určitých místech a vy si je můžete přesunout kam chcete a následně mezi nimi přepínat – ideální pokud budete vytvářet videa. Můžete zachytit veškerou akci z několika úhlů podobně jako jsme toho dosáhli my v trailerech. Náš video tým sám používá spectator mód pro nahrávání veškerých videí.

BF4_Spectator_1P

Sledování z první osoby vás vrhne přímo do víru akce a dovolí vám analyzovat detaily chování ostatních hráčů na bojišti.

Původně jsme chtěli jen jednu volnou kameru, ale brzy jsme zjistili, že by nepokryla celé bojiště. Jedním z kritérii nutných pro vytvoření skvělého spectator módu v Battlefieldu 4 byla nutnost mít několik volných kamer, protože prostě potřebujete létat po bojišti a přepínat se rychle mezi jednotlivými pozicemi. Tato nutnost platí i pro kompetitivní hraní, kde díky jedné volné kameře snadno propásnete část akce. Pokud se podíváte na videa z komentovaných zápasů, ne vždy uvidíte, co se pořádně děje. Jasně, informace dostanete díky pohledu z kill camu, ale ne vždy uvidíte co se zrovna děje za rohem. Díky spectatoru v Battlefieldu 4 dostanete do rukou kombinace mnoha možných pohledů a kamer – tolik potřebných pro kompetitivní hraní.

Dívejte se na to co chcete: Volby zobrazení spectatora

Na vrchu obrazovky uvidíte několik ovládacích tlačítek, díky kterým se můžete přepínat mezi hráči a čtyřmi módy kamery. Uvidíte každého hráče v družstvu, kterého právě sledujete. Také vidíte, kde je rozmístěno pět volných kamer, skóre obou týmů, zbývající čas a úkoly (např. vlajky v Conquestu). Na obou stranách obrazovky jsou pruhy družstva ukazující zdraví členů družstva a jejich třídu. Navíc uvidíte po zvolení hráče na jeho kartě i jeho zbraň, rozšíření, gadgety a úpravy vozidla (pokud sledujete vozidlo).

BF4_Spectator_FreeCam

Kameru ovládáte stejnými tlačítky jakými ovládáte vojáka ve hře. Nastavitelná rychlost pohybu kamery umožňuje hýbat s kamerou precizně i rychle.

Chceme vám ve spectatorovi dopřát co nejvíce informací, jako například zmíněné pruhy družstev, počet tiketů, úkoly i jména týmů. Jednotlivé informační vrstvy můžete také snadno vypínat a zapínat, protože někdy prostě chcete vidět tu nádheru bez rušivých elementů.

Další důležitou věcí při tvorbě kamery ze třetí osoby byla nutnost vyhnout se procházení proplouvání kamery zdmi a budovami, protože vás to vytrhne ze zážitku. Naši programátoři tvrdě pracovali na tom, aby pohled z třetí osoby vypadal dobře i například při plazení se tunelem. Pohled třetí osoby byste ideálně nemuseli vůbec nastavovat, měl by se o sebe postarat sám, aby neskončil v divných pozicích.

Spectator mód a soutěžní hraní

Spectator se na kompetitivní hraní váže několika způsoby. V profesionální hráčské komunitě proběhlo mnoho diskuzí poté co jsme spectatora odhalili na E3. Doufáme, že se bude Battlefield 4 hrát v budoucnosti soutěžně. Díky vlastnostem spectatora, které ho činí přívětivého pro streamování, snad dovolí BF4 udělat velký krok na scénu soutěžního hraní.

Aby vaše hra byla zajímavá ve světě kompetetivního hraní, musíte mít spectatora. Chtěli jsme dát lidem šanci sledovat hráče, kteří jsou velmi dobří v hraní Battlefieldu 4, a aby tito lidé mohli sdílet své zkušenosti s ostatními. Ačkoliv nikdo nemůže říci kdy, věříme že se e-sporty jednou stanou nejpopulárnějším sportem na planetě a chceme, aby se Battlefield na tomto podílel. Z toho důvodu máme ve hře spectatora a ještě navíc tak skvělého.

BF4_Spectator_3P

Díky pohledu z třetí osoby budete mít lepší přehled o okolí.

Všechny herní módy budou pro diváky lákavé, nicméně nejvíc se těšíme na Obliteration. Díky stylu této hry se akce soustřeďuje na jeden bod – tedy bombu a co se děje okolo ní – díky tomu se dá vše snadno sledovat, včetně mnoha šílených situací.

Výzvy a barvy

Největší výzvou bylo zakomponování spectatora do tak rozsáhlé hry. Měli jsme při vývoji mnoho problému: Jak budeme zároveň podporovat přehled o bojišti i detailní pohled? Jak budeme podporovat Squad DeathMatch s 4 rozdílnými týmy? Battlefield 4 mentalita je “všechny módy, všechny mapy” a my cítili, že pro spectatora to platí také. Původně jsme chtěli spectator omezit pouze na servery s 64 hráči, díky problémům s vývojem. Nakonec jsme si ale uvědomili, že bude muset být podporován všude – a byla z toho nakonec zajímavá zkušenost.

Barvy byly další výzvou. Původně na E3 a Gamescomu vznikal trochu zmatek, protože jsme použili stejné barvy jako mají aktivní hráči. Například jeden z našich producentů si v živém streamu z Gamescomu myslel, že hráč střílí na svého spoluhráče. Díky tomu jsme věděli, že není hotovo. Věděli jsme, že se musíme distancovat od barev ve hře jelikož spectator má být neutrální entitou na bojišti. Nakonec jsme se rozhodli pro tmavě červenou a tmavě modrou.

Vzrušující prvek

Nakonec jsme se zeptali vývojářů, kterou část spectator módu považují za nejzajímavější.

DM: — Chci vidět přímé přenosy z Battlefieldu 4 díky Spectator módu. Bude se používat pohled z první osoby nebo z třetí osoby? Bude zajímavé sledovat jak bude náš nástroj používán v praxi.

DB: — Sledování Conquestu s 64 hráči vám dopřeje sledovat příběh bojiště v multiplayeru. Budete moci sledovat výjezd vozidel z hlavní báze, boje na krátkou vzdálenost, otravné snipery na střechách i helikoptéry, které si s nimi poradí. A to vše se děje najednou a vy to vše budete moci sledovat jako divák. Proto jsme rádi, že jsme neslevili z požadavků nebo vytvářeli kompromisy – Spectator je skvělá funkce a my se nemůžeme dočkat až se dostane do rukou našim schopným fanouškům.

Zdroj: Battlefield Blog

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , , ,

4 komentáře

Napsat komentář