Battlefield 4 Blog #8 – režim komandéra

Včera jsme se podívali v sérii blogů „Cesta za Battlefieldem 4“ na koncept Levolution a nyní se podíváme na režim komandéra. V blogu se dozvíme něco o historii této funkce a to od veterána BF série Larse Gustavssona a také zjistíme jak vlastně komandér funguje v Battlefieldu 4 a jaké nové funkce na nás čekají, to nám pro změnu prozradí designér multiplayeru Valerian Noghin.

Cesta za Battlefieldem 4: Režim komandéra

Viděli jste video s režimem komandéra z E3 a viděli jste jej v akci v live streamu na Gamescomu. V tomto blogu se od vývojářů dozvíme vše o této fanoušky oblíbené funkci.

Podíváme se také detailně na samotný počátek režimu komandéra, který byl poprvé představen v Battlefieldu 2. Uvidíte jak se vyvinul, a i přes to zůstává věrný svým kořenům. Zpětný pohled na komandéra v Battlefieldu 2 nám poskytne Lars Gustavsson a na nový režim komandéra v Battlefieldu 4 se podíváme společně s designérem multiplayeru, Valerianem Noghinem.

Režim komandéra v Battlefieldu 2

Poté co jsme vytvořili Battlefield 1942 si mnoho členů našeho týmu uvědomilo, že jsme nedosáhli stejných zážitků při hraní online, jako těch, které jsme měli při hraní ve studiu. Neustále povídání, vykřikování rozkazů, zmatenost při online hře, kdy jsme nevěděli kdo a o čem mluví… to kouzlo tam prostě nebylo. Díky tomu jsme si rychle uvědomili, že týmová hra se stane základem pro Battlefield 2.

Já, jako nový vedoucí designér pro Battlefield 2 a Romain de Waubert de Genglis, který byl vedoucím designérem pro Battlefield 1942, jsme si sedli a strávili měsíce diskutováním o tom, jak posuneme hranice pro týmovou hru. Dva z našich programátorů, Mattias Hörnlund a Christian Grass, vytvořili první prototyp „komunikační růžice“ a jak z ní zadávat rozkazy. Od té doby jsme ten koncept jen zlepšovali. Začali jsme rozdělením týmů do družstev s jedním vedoucím družstva a to pro každou stranu. To pomohlo hráčům více se soustředit na velkých serverech s 64 hráči, protože věděli v jaké oblasti mají útočit nebo bránit.

Brzy jsme si však všimli, že velmi často útočí více družstev na jednu základnu, která zrovna padla do rukou nepřátel, a nechávali tak ostatní základny volně k zabrání. No a tady se objevily první myšlenky na vznik komandéra a vize, kdy jeden hráč z každého týmu by měl celkový přehled o tom co se na bojišti děje. To následně znamenalo, že každé družstvo mohlo vědět, že rozkazy které jim byli dány, se zakládají na dalších informacích, které jim chybí. Chtěli jsme aby vedoucí družstev byli 90% svého času na bojišti a jen občas se zaměřili na dávání rozkazů a komunikaci s komandérem, zatímco komandér to měl přesně opačně – 90% svého času se měl zaměřovat na dávání rozkazů a komunikaci a zbylými 10% by se zaměřil na bojiště.

První návrhy designu

Toto jsou první návrhy, které jsme vytvořili s pomocí tehdy ještě DICE New York. Jednalo se o tým stojící za módem Desert Combat, který se přidal k DICE a nyní nám pomohl s našimi nápady o týmové hře. Byl to skvělý a tvrdě pracující tým se skvělým smyslem pro design, což učinilo naše opakované práce na komandérovi a týmové hře opravdu plodné. Jak můžete vidět na těchto návrzích, je zde mnoho prvků, které se dostaly i do finální verze.

BF2-Protoype

BF2-Protoype2

BF2-Protoype3

Jakožto člen původního týmu, který přinesl režim komandéra do BF2, jsem skutečně hrdý, že je konečně tam kam patří, zpět na bojišti, tak jak mi to komunita mnohokrát připomněla. Battlefield 4 přináší tolik unikátních zážitků, které opravdu nemohou být nalezeny v jiných hrách a navrch toho všeho ještě 2 komandéry starající se o své síly, bojující dokud se jedna z nich nestane vítězem. Díky tomu je tahle hra jednou z nejkompletnějších her z Battlefield série vůbec.

Režim komandéra v Battlefieldu 4

Nyní, osm let po vydání BF2, se režim komandéra vrací. Bylo zde mnoho důvodů, proč jsme jej chtěli přinést zpět do Battlefieldu – a to nejen díky naší vlastní vášni pro věc.

Režim komandéra byl hráči BF2 skutečně milován. Uvědomili jsme jak moc si jej naši fanoušci užili, když se nám dostalo té velké pozitivní zpětné vazby po jeho oznámení na E3, za což jsme velice rádi. Pro nás je režim komandéra úžasná úroveň týmové hry. Dostane vás to jeden krok před řetězec rozkazů, které dává velitel družstev a poskytne multiplayerovým zápasům něco unikátního, co nevidíte v žádné průměrné střílečce. Viděli jsme skvělou příležitost k inovování fantastické funkce z minulosti a přenesení ji do moderního multiplayeru.

Tvorba změn

cmdr_conceptAnim

Různé prototypy režimu komandéra v Battlefieldu 4.

Samozřejmě jsme nechtěli jen vzít režim komandéra z BF2 a hodit jej do BF4. Prošli jsme důkladným procesem aktualizací a ladění režimu komandéra, kdy jsme zachovali klíčové nápady a pocity z něj jako v BF2, zatímco jej přenášíme do éry moderního hraní.

V Battlefieldu 4 chtěl jeden z naši vedoucích multiplayerových designérů, Thomas Anderssons, vytvořit něco jako hru komandér vs. komandér (podobně jako vidíte v RTS hrách), naproti tomu co jsme měli v sérii dříve. Dále jsme jej pak chtěli mít přístupný z různých platforem. Když máme technologie vytvářející 3D obraz v reálném čase, tak jsme chtěli přinést hektický Battlefield na obrazovky komandérů a také poskytnout komandérům možnost živě ovlivnit dění na mapě. Asi nejvíce jsme si přáli, aby komandér viděl dění v rámci svého týmu a díky tomu jej mohl lépe podporovat.

Také jsme se rozhodli k velmi důležité změně v roli komandéra – vytvořili jsme z něj práci na plný úvazek. Už nebudete mít možnost přepínat mezi pohledem z prvního osoby a režimem komandéra, jako tomu bylo v BF2. Chtěli jsme si být jisti, že komandér bude oddaný podporováním celého svého týmu a nejen sám sebe. Všichni si pamatujeme situaci z BF2, kdy komandér podporoval pouze sám sebe, zatímco úplně ignoroval zbytek svého týmu. Nejhorší možný scénář, kterému jsme se chtěli vyhnout.

Nakonec jsme také chtěli přinést režim komandéra na mobilní platformy. Zajistili jsme, že mobilní verze bude v páru s tou na konzolích nebo na PC, a tak může kterýkoliv komandér efektivně podporovat svůj tým, i když nebude doma.

Režim komandéra v akci

Při hraní za komandéra jsou v běhu dva paralelní ekosystémy/smyčky: smyčka družstev a hlavní smyčka komandérových nástrojů. Navrch toho máte vždy základní paletu dostupných nástrojů pro podporu vašich jednotek.

Tato základní paleta obsahuje UAV pro skenování oblastí a EMP (pro rušení skenování), dále pak Varování před řízenou střelu (Cruise Missile Warning), která označí oblast kde má nepřátelská střela dopadnout, a dovolí vašim jednotkám se dostat mimo zónu dopadu, dříve než bude pozdě.

Kromě toho budete dále moci zvolit Důležité cíle (High Value Targets), užitečná funkce pro vyznačení velmi nebezpečných nepřátel na bojišti. Nepřítel se při sérií zabití 6 a vyšší objeví na komandérově obrazovce jako zvolitelná jednotka. Pozice tohoto hráče může být prozrazena celému týmu po určitý časový úsek (nyní je to 45 vteřin). Komandér může přidat tento aspekt do hry, zatímco se většina hráčů soustředí na lov/ochranu tohoto Důležitého (HVT) hráče, jelikož oba týmy jsou informováni o tomto „povýšení“ od komandéra. Útočníci získají dodatečný bonus pokud zneškodní cíl, zatímco označený cíl získá bonusy při zabíjení ostatních hráčů – takže obě strany z toho mají něco navíc. Jako inspiraci jsme použili klasický „hvězdičkový“ varovný systém známý z GTA her. Myslíme si, že zkušení hráči přijmou tuto výzvu jako maximální důkaz toho, že se z nich stala smrtící hrozba na bojišti. Pokud jde o osobní favority, tak Důležitý cíl je mým oblíbencem. Představte si to vzrušení, když zjistíte, že po vás dost možná jde celý nepřátelský tým!

Smyčka základních nástrojů

Tyto nástroje mohou být získány vašim týmem, pokud dokáže získat/udržet dané cíle. Tyto nástroje však zmizí jakmile jsou tyto cíle ztraceny/zničeny. Jedná se o agresivnější a silnější nástroje. Záleží na mapě a herním režimu. Jedná se o:

  • Naváděnou střelu – je odpálena z pevné pozice na mapě a létá v oblouku v normální letové výšce, načež následně dopadne na vybrané místo a zničí vše v okolí. Její síla je značná. Z toho důvodu použije dobrý komandér Varování před řízenou střelu kdykoliv je to možné.
  • Dva druhy skenování mapy – sken pro vozidla a sken pro pěchotu. Vhodné pro dlouhé zvýrazňování nepřátelských jednotek na mapě vašeho týmu.
  • A jako poslední, AC-130 Gunship – jak jste mohli vidět ve videu pro režim komandéra a v rozšiřujícím balíčku Armored Kill pro BF3, toto silné letadlo poskytuje podporu pozemním jednotkám díky několika palubním zbraním. Navíc je z něj mobilní místo pro spawn pokrývající velkou část mapy.

Smyčka nástrojů družstev

Tyto nástroje jsou získávány podobným způsobem jako Field Upgrades, takže zkušený hráč družstva se bude cítit jako doma: všechny bodované události komandéra jsou směrovány do panelu Nástrojů družstva (Squad Assets).

Každý nástroj stojí 1, 2, 3 nebo 4 kousky z tohoto panelu. Maximálně naplněný panel znamená, že komandér může použít ten nejdražší nástroj nebo čtyřikrát ten nejlevnější. Záleží na dané situaci. Pokud je některý z nástrojů použit, kousek z tohoto panelu se vyčerpá – podobnost s Field Upgrades družstev byla pro nás při tvorbě této funkce důležitá.

Nástroje dostupné v této smyčce jsou:

  • Povýšení družstva – zrychlí členům družstva jejich postup v jejich jednotlivých Field Upgrades.
  • Shození vozidla – možnost shodit na padáku čtyřkolku nebo loď (podle terénu).
  • Rychlejší výsadky – zkrátí o polovinu dobu čekání než se může hráč spawnout.
  • Shození zásob – shodí na padáku velkou krabici, která léčí, doplňuje munici a opravuje přátelská vozidla. Kromě toho mohou přátelské jednotky změnit svoji třídu a to přímo na bojišti, což je podle nás zajímavý dodatek do hry.

Těšíme se

Myslíme si, že si nově příchozí hráči a i přetrvávající fanoušci Battlefieldu užijí strategickou vrstvu, kterou režim komandéra přináší. Přidali jsme nové a vzrušující funkce jako nástroje družstva, strhující 3D pohled z výšky a mnoho ocenění pro komandéry (psí známky, medaile a podobně). A navíc, interakce se svými přáteli na bojišti a vědění, jaký dopad na něj můžete mít skrze svůj tablet je prostě super.

Nemůžeme se dočkat až si režim komandéra vyzkoušíte. Tato funkce je místo, kde se všechny systémy hry setkávají, kolidují a spojují své síly. Jediná disciplína, která z tohoto mixu pravděpodobně chybí je zřejmě AI (umělá inteligence) – vše ostatní od grafiky, zvuků, skriptů, síťového spojení atd. je zahrnuto. Výzvou je všechny tyto disciplíny zařadit a ujistit se, že usilují o stejný cíl – být nejlepším komandérem v BF!

Stejně jako zbytek multiplayeru, je i tato funkce dlouhodobou investicí od DICE a opravdu se těšíme až ji uvidíme v rukách naší komunity.

– Lars Gustavsson a Valerian Noghin

Zdroj: Battlefield Blog

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , , ,

27 komentářů

Napsat komentář