Battlefield 4 – technologie Mantle a limitovaná edice karty R9 290x

Před pár dny (25.9.2013) pořádalo AMD tiskovou konferenci, kde představilo několik nových technologiích (můžete se o nich přečíst zde) a také speciální bundle. Nás však bude především zajímat jen jedna technologie a to nové API určené hlavně pro grafické karty AMD s názvem Mantle. Ve zkratce se jedná o nové grafické rozhraní (alternativu) k již existujícímu DirectX a OpenGL. Avšak oproti těm dvěma se jedná o nízkoúrovňové rozhraní, které tak umožní programovat přímo pro daný hardware (podobně jako na konzolích) a získat tak vyšší výkon. Stinnou stránkou je to, že programátoři musí hru programovat pro další API, které bude náročnější na naprogramování, než DirectX či OpenGL. Takže si to budou moci dovolit převážně jen velká studia – jako je třeba DICE, které se podílelo nemalou mírou na vývoji právě tohoto API.

bf4-mantle-amd

Battlefield 4 tak bude jednou z prvních her, která bude toto API podporovat. Tato podpora však ale bude přidána nejdříve až v prosinci tohoto roku v podobě aktualizace hry – do té doby ho každý bude hrát na API DirectX. Mantle bude podporován na grafických kartách od AMD postavených na architektuře GCN – tedy HD7xxx a výše. Battlefield 4 samozřejmě podporuje DirectX 11.1 a je také optimalizován pro využití až 8-jader procesoru, takže aktuální moderní hardware si sním v pohodě poradí. Pokud bude hra využívat Mantle, údajně půjde zpracovat až devětkrát více příkazů za sekundu, než u OpenGL nebo DirectX API. Výsledek bude ve finále samozřejmě nižší, avšak výkon navíc to na podporovaném hardwaru přidá. Mantle je pak otevřené API, takže je možné, že jej časem bude využívat i společnost NVIDIA, kdo ví. Další detaily o Mantle se dozvíme v listopadu a prozatím si pak můžete přečíst nějaké další info zde, zde a nebo zde.

bf4-limited-bundle

Nyní se podívejme na speciální bundle, tedy kombinaci grafické karty R9 290x s Battlefieldem 4 zdarma. Jedná se o limitovanou edici a bude existovat jen asi 8 000 kusů tohoto bundle. Předobjednávky tohoto speciální balíčku začnou 3.října 2013. Takže budete-li mít zájem, musíte být opravdu rychlí. O tom kde jej půjde předobjednat bohužel nemám žádné informace. Zda-li bude BF4 součástí „Never Settle Bundle“ se neví a AMD o tom nic neřeklo.

Na záznam celé prezentace se můžete podívat zde (povídání o BF4 začíná ve 2:28:00):

Zdroj: TeamPlayers, ExtraHardware, prezentace DICE, Reddit

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , , , , , , ,

16 komentářů

Napsat komentář