DICE při vydání Final Stand ve hře záměrně ponechali exploit

Mnozí z vás si po přečtení nadpisu nejspíš položí otázku – proč by to dělali? Odpověď je poměrně zajímavá – aby odhalili (a následně potrestali) cheatery.

Nejdříve uveďme na pravou míru, co to vlastně ten „exploit“ je. V současné době se s tímto výrazem můžeme v „počítačovém světě“ setkat poměrně často, a to nejen jako programátoři, ale i jako běžní uživatelé, kteří PC (či jinou platformu) používají hlavně pro hraní her a konzumaci obsahu (média, internet, apod.).

Tzv. exploit je možnost využití mezery/chyby v programu, které se programátoři občas dopustí, za účelem získání nějakého vlastního prospěchu. Pokud bychom si měli uvést nějaký příklad, tak se stačí poohlédnout na youtube, kde přibývají videa s všelijakými exploity jak na běžícím pásu – určitě jste někdy viděli či slyšeli, jak nějaký hráč využil exploitů ve hře a dohrál tak kampaň, která má běžnou herní dobu třeba 30 hodin, za pouhou hodinu.

Obvykle je tedy tato situace nežádoucí a ze strany programátorů nechtěná. V DICE však odhalili, že při vydání posledního DLC do Battlefieldu 4 – Final Stand záměrně jeden takový exploit nechali z důvodu monitorování cheaterů, kteří používají všelijaké nepovolené nástroje, aby ve hře vítězili.

David Sirland (z týmu DICE) v rozhovoru uvedl, že díky zneužití této záměrně ponechané chyby ve hře odhalili a zabanovali mnoho cheaterů, jelikož použili cheaty, o kterých věděli, že mezeru/chybu v kódu zneužijí a bude to „dohledatelné“. Dále Sirland uvedl, že poslední dobou odhalují a banují mnohem více cheaterů než kdy dřív, avšak je bohužel jasné, že stále existují různé typy cheatů, o kterých zatím DICE vůbec neví.

Momentálně v BF4 fungují dva anti-cheatové systémy zároveň. Punkbuster a nově Fair Fight – tento před nedávnem implementovaný anti-cheatový systém banuje podvodníky takovým způsobem, že jim již nestačí pouze založit nový účet na Originu, aby mohli hrát, podvádět a kazit hru ostatním znovu (nicméně dle posledních informací už i tuto ochranu nové verze cheatů prolomili).

Pokud jste realisté, tak je vám jasné, že se nikdy nepodaří všechny cheatery odhalit (alespoň ne na public serverech), ale domnívám se, že se v BF4 situace ohledně cheaterů lepší. Za to může i fakt, že DICE údajně nabírá lidi na procházení reportů o cheaterech na Battlelogu, na základě kterých se rozhodují, zda-li hráče zabanovat či ne.

Já osobně poslední dobou téměř vůbec nehraji, ale vy určitě ano, takže jaký je váš názor na momentální situaci a vůbec cheatování obecně? Použili jste někdy nějaký cheat ve svůj prospěch?

Tento článek vzniknul na podnět uživatele „Vokurka“, díky 🙂

Zdroj: youtube, BF4central

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , ,

20 komentářů

Napsat komentář