Jaký hardware vybrat pro Battlefield 4?

Spousta z nás hodlá kvůli Battlefieldu 4 vylepšit svůj počítač.  Zakoupit nové grafické karty, procesory nebo rovnou celé sestavy. Otázkou je, jaký hardware je třeba si pořídit, aby nám Battlefield 4 běžel podle našich představ. Odpovědět na tuto otázku není úplně jednoduché, jelikož ve výběru hraje roli velké množství parametrů. Podívejme se na to jak z hlediska požadovaného výkonu tak i z toho cenového.

Procesor a operační paměť

Pokud jde o procesory a operační paměti, tak díky oficiálním HW požadavkům víme, že od Intelu potřebujeme 4-jádro a od AMD 6-jádro. Ze strany Intelu bych doporučil jako velmi dostačující Core i5-3570K nebo Core i5-4670K a od AMD pak FX-6300 nebo FX-8350. Pokud však máte možnost, pořiďte si raději jeden z vypsaných Core i5, na kterých poběží Battlefield 4 určitě svižněji.

bf4procesor

Výkon procesorů v BF4 Alpha verzi.

Co se týče operační paměti má BF4 doporučené  8 GB.  Zde nemusíme mít z vysokých nákladů na koupi strach. Tyto paměti dnes stojí opravdu pár korun. Chybí-li Vám tedy například 4 GB, pořiďte si další 4 GB, vaši peněženku to jistě nezruinuje. Sestavujete-li novou sestavu, sáhněte například po DDR3 s taktem 1600 MHz a co nejnižším CL (CL8/9). Vyšší takty již hry příliš neovlivňují.

Grafická karta

Nebudu zde uvádět nejdražší dvou-čipová řešení grafických karet nebo SLI/CrossFire, protože i oficiální sestava pro BF4 obsahuje pouze jedinou grafickou kartu. Jediná grafická karta by měla být pro BF4 více než dostačující, proto bych se chtěl zaměřit hlavně na novější jednočipové kousky.

Pro náročné

Nemáte-li hluboko do kapsy a zároveň nedisponujete dostatečným obnosem pro nákup dvoučipové karty, budou pro Vás optimální karty z kategorie nad 8 tisíc korun. V této kategorii postavíme proti sobě modely AMD HD 7970 (ceny karet od 8.000,- do 14.000,-) vs NVIDIA GTX 780 (ceny cca od  15.000,- do 20.000,-). Jedná se o momentálně nejvýkonnější jednočipové karty obou hlavních výrobců grafických karet, vyjímaje GTX Titan. Podíváme-li se na aktuální testy (viz. zdroje na konci článku) pocházející z Battlefieldu 3, případně test z Alpha verze Battlefieldu 4, vychází nám jasně jako vítěz grafická karta GTX 780. U některých jiných her je jejich výkon sice srovnatelný, avšak většinou má až 14% výkonu navíc a to není zrovna málo. U Alphy Battlefieldu 4 to bylo konkrétně o 16 FPS více (53 FPS vs 37 FPS na Ultra).

Jako další kartu pro náročné z této kategori zařadím GTX 770, jejíž cenový rozsah je podobný jako u HD 7970. Výkon 770 je však stále vyšší, než má 7970 a to o 4% (u Battlefieldu 3). V Alpha verzi Battlefieldu 4 to bylo konkrétně o 9 FPS (43 FPS vs 34 FPS). Nezbývá mi tedy než doporučit GTX 770 či GTX 780.

bf419204x

Výkon grafických karet v BF4 Alpha verzi.

Poměr cena/výkon

V této kategorii se podíváme na karty v cenovém rozpětí od 5 do 10 tisíc. Porovnejme tedy proti sobě AMD HD 7950 a NVIDIA GTX 760. Cenově jsou na tom obě karty velmi podobně, 760 je jen o pár stovek levnější. Avšak výkonově má 760 asi o 4% navrch v BF3. Dále by se do tohoto rozpětí vlezla ještě AMD HD 7870, která však už ale strádá asi 16% výkonu oproti GTX 760.

Pokud vám mohu doporučit volte GTX 760, pokud nechcete příliš utrácet a stále si chcete zahrát BF4 na vysoké detaily a slušné FPS.


Některé z Vás by dále mohlo lámat to, že hra bude mít na sobě logo AMD a bude tak lépe optimalizována pro jejich grafické karty. To je samozřejmě možné a pokud chcete mít jistotu, počkejte ještě pár dnů. Brzy se objeví betaverze Battlefieldu 4 a budete si tak moci vyzkoušet své sestavy sami. Dále můžeme očekávat příchod dalších testů grafických karet a procesorů. AMD pak také chystá novou řadu grafických karet, které mohou dosti zamíchat kartami. Prozatím jsou však nakloněny na stranu NVIDIE.

Závěrem bych pak zmínil rozpory o Windows 8 a jimi podporovaným DirectX 11.1. Ten podporují grafické karty obou výrobců, jen NV na rozdíl od AMD nemá zabudované všechny funkce, tak jej „papírově“ nepodporuje. Avšak ty funkce, které budou využívat hry podporuje a rozdíl tak nerozeznáte.

Máte-li jiné zkušenosti a názory, podělte se o ně prosím v komentářích. Můžeme vše prodiskutovat – jsem otevřen diskuzi a kritice 😉

Zdroj: PCTuning.cz #1, #2, #3, #4, ExtraHardware #1, #2, BF4 Alpha HW Test, Oficiální HW nároky BF4, Mifcom.de

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Štítky:, , , ,

95 komentářů

Napsat komentář