Osmý díl „Inside DICE“: Jak najít perfektní sestavu modifikací pro váš herní styl

V osmém díle seriálu „Inside DICE“ se znovu rozpovídá Alan Kertz a to o způsobu vyvážení hry a také jaké doporučuje modifikace zbraní. O překlad se tentokrát postaralo EA Czech, takže vzhůru do čtení:

V tomto pokračování série blogů „Inside DICE“ přiblížuje designér jádra herního systému Alan Kertz podrobně způsob vyvážení a doladění hry po jejím vydání. Upozorňuje také na podstatné změny v nastavení vlastností různých zbraňových modifikací a doplňků v posledním patchi Battlefieldu 3™ a možnosti experimentování s nimi za cílem najít nové ideální kombinace pro váš osobní herní styl.

Battlefield™ je opravdu rozsáhlá hra. Vyvažování hratelnosti něčeho takového, jako je Battlefield 3, vyžaduje neustálou pozornost, mnoho úprav, detailní přístup a velký přehled. Začněme tím přehledem: kámen, nůžky, papír, tank, stíhačka, pěchota, člun, helikoptéra. Základem „vyváženosti Battlefieldu“ je princip, že žádný jednotlivý voják nemůže být všemocný. Věříme, že to dělá všechny volby a možnosti v Battlefieldu mnohem zajímavější, protože hráč jednoduše postupně jen nezískává stále více schopností a dovedností, ale spíše se mu otevírají nové a nové varianty. Právě na hráčových volbách, ať už je provede před oživením, po něm, nebo v průběhu hry, záleží, jakou roli bude na bojišti hrát a jakými schopnostmi bude disponovat.

Žádné stříbrné kulky

Například na úrovni bojové techniky může stíhačka zničit tank, mobilní protiletecká baterie může zničit stíhačku a tank protileteckou baterii. A jedině v rámci týmové spolupráce může být tank chráněn protiletadlovou technikou a ta zase naopak dalším tankem. Každý kus bojové techniky má tak největší účinnost jen v rámci své role, ale žádný nemůže uspět proti všem a všemu. Týmová spolupráce však dokáže vše trumfnout. Útočná helikoptéra je skvělým příkladem v situacích, kdy dva hráči ovládají stejný prostředek a vzájemně si tak zvyšují jejich palebnou sílu. Helikoptéra se střelcem a pilotem může útočit jak na bojovou techniku, tak na pěchotu a současně se bránit jiným helikoptérám. Nicméně je zranitelná vůči stíhačkám, protileteckým bateriím nebo pěchotě vybavené raketomety SAM. Právě v těchto účinných kombinacích, které hráči využívají, musíme aktualizovat vyvážení hry.

V Battlefieldu 3 byly dosud provedeny poměrně zásadní změny vyvážení hratelnosti. Zásadní vliv na ni měly možnosti znehybnění bojové techniky, potlačovací palba a detailní možnosti modifikace zbraní. Potlačovací palba je originálním prvkem Battlefieldu, který nám obecně ve střílečkách chyběl – nikde se totiž nevyskytovaly stresující autentické situace, kdy jste se dostali pod palbu. Tento způsob palby nám pomohl lépe navodit dojem spršky kulek svištících okolo hráče a současně zvýšil kvalitu herního systému. Možnost přišpendlit protihráče k zemi tak, že není schopen efektivně opětovat palbu, otevírá nové taktické a strategické varianty bojových situací. Hráč s kulometem zřejmě nebude schopen přesně zasáhnout odstřelovače, ale může jeho okolí zasypat dávkou a rychle vyhledat úkryt.

Vyvažování je delikátní práce

Vše výše řečené je samozřejmě výsledkem velmi delikátního přístupu k vyvážení hry. Na základě ohlasů komunity k poslední aktualizaci jsme provedli další jemné úpravy v kalkulaci potlačovací palby. Zvětšili jsme sféru jejího efektu tak, aby byla efektivnější i proti cílům v oknech či za různými kryty. Dříve totiž hráč musel střílet nad takový úkryt, zatímco nyní kulky dopadají přímo na něj a vytvářejí tak kýžený efekt potlačení. Samozřejmě platí, že čím přesnější je palba, tím větší je i efekt potlačení, přičemž jemných úprav se dostalo i nastavení toho, jak blízko musí kulky dopadat, aby byl efekt potlačení maximální. Z obecného hlediska jsem spokojen s větší sférou efektu, protože její dopad je pak jasnější (a představuje relativně malou změnu), ačkoli komunita je v názoru na změny v potlačovací palbě poměrně ostře rozdělena v poměru líbí/nelíbí. Velmi se těšíme na další reakce k tomu, jak tyto změny ovlivňují hratelnost Battlefieldu 3. Na jejich základě pak možná v budoucnu provedeme další úpravy.

Hledání perfektní kombinace modifikací pro VÁS

Co se týče modifikací zbraní, provedli jsme hloubkovou analýzu využívání modifikací hráči a zjistili jsme, že zejména hráči vyšších úrovní, kteří jich mají odemknutu již celou řadu, se obecně spoléhají na jedinou kombinaci: přední úchyt a tlumič záblesku. Toto zjištění nám, coby designérům hry, prozrazuje, že ostatní kombinace nejsou pro hráče natolik zajímavé, aby je využívali. Chceme, aby hráči zkoušeli všechny možné aspekty hry, a proto jsme dospěli k závěru, že je zde nutná změna, která podle mě přispěla k celkovému vylepšení hry. Dojde-li však k mnoha změnám najednou, dochází mezi hráči k určitému zmatení, protože některé kombinace najednou už nejsou tak účinné, jako byly předtím. Je tedy načase vyzkoušet nějaké nové! Zde je příklad několika různých kombinací podle konkrétních herních stylů:

Žolík pro všechno
Primární modifikace: Přední úchyt
Sekundární modifikace: Tlumič záblesku

Kertzův komentář: Na rovinu, předchozí verze tlumiče byla k ničemu. Po aktualizaci je tomu však jinak: Výrazně redukuje zdvih hlavně v důsledku zpětného rázu a zbraň je tak lépe ovladatelná. Kombinace předního úchytu a tlumiče vám tak zbraň „posadí“ lépe do rukou, a to platí zejména pro zbraně s vysokou kadencí palby, jako jsou například F2000, AEK-971, A-91 a FAMAS.

Tichý přepad z blízka
Primární modifikace: Přední úchyt
Sekundární modifikace: Tlumič zvuku

Kertzův komentář: Efekt vyšší stability zbraně s předním úchytem funguje výborně na krátkou i dlouho vzdálenost a klasický tlumič rovněž mírně potlačuje efekt zpětného rázu. Na minimapě budete neviditelní, hlaveň vám nebude tak moc „lítat“ nahoru a zbraň bude celkově lépe ovladatelná. V téhle kombinaci navíc menší bonus tlumiče pro přesnost plně eliminuje přední úchyt — vaše zbraň tedy bude stejně přesná, jako zcela bez modifikací.

Rychlá palba od boku v pohybu
Primární modifikace: Přední úchyt
Sekundární modifikace: Zaměřovací laser

Kertzův komentář: Zaměřovací laser vysoce zvyšuje přesnost rychlé palby a umožní vám vést ji i v pohybu. Jelikož tento typ palby budete ve hře využívat nejčastěji, je dobrou volbou přidání úchytu, který redukuje zpětný ráz, a jeho negativní efekty nejsou nijak citelné. V případě, že se potřebujete pohybovat skrytě, můžete zkusit sundat laser. Ten vám totiž pomůže jen při rychlé střelbě od boku, takže chcete-li zůstat nezpozorováni, miřte raději bez něj!

Střelec na střední vzdálenosti
Primární modifikace: Přední úchyt
Sekundární modifikace: Těžká hlaveň

Kertzův komentář: Tahle kombinace způsobila v komunitě největší zmatek. Je dobré po aktualizaci zkombinovat úchyt a těžkou hlaveň? Má odpověď zní: Určitě ano. I když úchyt snižuje přesnost při míření, stejný aspekt byl naopak výrazně zvýšen u těžké hlavně, takže v součtu zcela eliminuje mínus úchytu. V kombinaci vám tyto dvě věcičky zvýší přesnost ve srovnání se standardními zbraněmi a rovněž redukují tendenci zbraně „lítat“ do strany. Hlaveň bude sice více cukat nahoru, ale těžká hlaveň zvýší dostřel, takže vaše palba bude vysoce efektivní i ze střední vzdálenosti.

Střelec na dlouhé vzdálenosti
Primární modifikace: Dvounožka
Sekundární modifikace: Těžká hlaveň

Kertzův komentář: Pokud chcete od své zbraně maximální přesnost, tohle je ta pravá kombinace pro vás. Sundání dvounožky nemá absolutně žádný negativní efekt, zatímco po nasazení získáte obrovský bonus v přesnosti, jak při mířené, tak i rychlé palbě. Výrazně se díky ní zvyšuje i stabilita zbraně ve vertikálním i horizontálním směru. Díky těžké hlavni získáváte i mnohem vyšší dostřel, takže s kvalitní optikou můžete zdatně ohrožovat i odstřelovače-specialisty.

Toto jsou tedy má doporučení. Existuje ještě několik dalších, k nimž jsem se zde nedostal, takže experimentujte a třeba najdete i další, které vám budou více vyhovovat. Vždy existuje alespoň jedna ideální kombinace pro váš unikátní herní styl, takže zkoušejte a uvidíte, že najdete nejen tuto novou kombinaci, ale možná i úplně nový styl, jak hrát. Níže ještě přidávám přehlednou tabulku efektů jednotlivých modifikací zmíněných v tomto blogu. Příjemnou zábavu!

Alan Kertz
Designér jádra herního systému

PŘÍLOHA: ZBRAŇOVÉ MODIFIKACE V BATTLEFIELDU 3
MODIFIKACE PLUSY MÍNUSY
Tlumič zvuku Snižuje zdvih hlavně, zvyšuje přesnost mířené střelby, eliminuje záblesk z hlavně Snižuje dostřel, snižuje přesnost nemířené palby
Zaměřovací laser Zvyšuje přesnost nemířené palby, může oslepit protivníka Dělá vás viditelnými pro nepřítele
Dvounožka Výrazně zvyšuje přesnost, snižuje zdvih a uhýbání hlavně Střelba jen ze statické pozice
Tlumič záblesku Výrazně snižuje zdvih hlavně, redukuje záblesk z hlavně Mírně snižuje přesnost nemířené střelby
Přední úchyt Výrazně snižuje uhýbání hlavně Mírně snižuje přesnost mířené střelby
Těžká hlaveň Výrazně zvyšuje přesnost mířené palby Zvyšuje zdvih hlavně, snižuje přesnost nemířené střelby

Zdroj: Battlefield.com/cz

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

16 komentářů

 • Angeler napsal:

  Několim měsícl jsem běžel na Reflexní RDS, Foregrip, tlumič + M16, před pár dny jsem změnil na Kobru, Foregrip, Těžkou hlaveň a můžu jen doporučit pro přesnější střelbu.

 • cobr4in CoBain_SK napsal:

  Zatiaľ snáď najlepší diel, konečne niečo praktické. 😀 Dík.

 • CharlieV napsal:

  No s tím AA dle mýho nemá pravdu – helikoptérám dělá trapně malý poškození a pokud za kniplem sedí dobrej polot, dokáže salvou neřízenejch raket vyřadit AA na vzdálenost, kdy ještě není v dostřelu ani gunu, ani raket (který jsou imho k ničemu, jak teď zrychlili světlice). To dobrý vyvážení, kdy AA sundalo velice rychle vrtulník, kterej se mu dostal do rány, a vrtulník sundal velice rychle AA, pokud se mu dostalo do rány, se jim tu nepovedlo.

  Ale přehled vlivu jednotlivejch modifikací je dobrej, musím si ho doma uložit.

 • scager-CZ- napsal:

  „Samozřejmě platí, že čím přesnější je palba, tím větší je i efekt potlačení.“ – Samozřejmě platí, že Kertz je idiot.

  Potlačovací palba? Proč ne, nápad se mi líbí, ale 1. ať funguje i při zásahu nebo 2. ať neovlivňuje zákluz a rozptyl kulek. Mám jediné logické vysvětlení pro to, proč potlačovací palba funguje, jak funguje – dát šanci špatným hráčům. Máte někdo jiné vysvětlení?

  Ohledně vyváženosti modifikací, schválně, jestli mi někdo z vás dokáže popsat, jaké má nevýhody přímotažný závěr.

  • Nuada napsal:

   @scager-CZ-: Potlačovací palba neni pro špatné hráče prostě to jsou špatní programátoři.

  • dfx napsal:

   Tak s tym suhlasim, ze zvyhodnuje slabych hracov. Pred patchom som mal 17 stuh za potlacovaciu palbu, po patchi som ich uz dostal 146. Bonus za potlacovaciu palbu dostavam kazdu chvilu ked strielam a niekto iny dotycneho zabije. Myslim, ze by to mali oslabit, lebo pod potlacovacou palbou sa pomaly neda hybat ani mierit a aj ked na niekoho zblizka vystrelim, tak ho akoze netrafim.

  • Hulvat napsal:

   @scager-CZ-:

   Ten závěr: Spíš je problém u nás hráču na konzolích, já teda PC hráč nejsem, ale jsem si jistej že je jednoduší stisknout klávesu na zadržení dechu, než se mordovat s analogem u PS3, kde je ho potřeba stisknout dolů, jenže v zápalu boje a v tom fofru se stává že si malinko člověk štrejchne do stran a má smůlu. Jediná obrana tak je optika s cca 4 násobným přiblížením, já používám ACOG a zadržovat se dech vůbec nemusí, střelba je přesná jak prase. Samozřejmě je vyloučena palba na kilometr, ale taková vzdálenost 200 – 300 metrů je pro mě osobně bezproblémová. Navíc tahle optika skýtá výhodu oproti jinejm snajprům kteří používaj třeba nožičky a 8 násobné přiblížení, že se neleskne, takže to je hračka setřelovat ty bludičky co na vás svítěj, a střelba do obyčejnej pěchoty je taky sranda. Nevím, já osobně se nepovažuju za nějakýho extra snajpera, ale protihráči mě za moji kombinaci nesnášejí a občas si vyslechnu že to není možný co s tím dokážu, že to mám ultimátní zbraň atd atd.

 • Aldakr napsal:

  Ano, ano zvrhlo se nam to k velke variabilite h. barrel – lista – dart 🙂 PLOP,PLOP,PLOP a ze dava to jo :)))

 • zumpar47 napsal:

  M16A3+ tlmič zablesku+podhlavnova lišta+ RDS mi zabezpecuje dokonale presnu strelbu.

 • dfx napsal:

  Osobne pouzivam na vsetko Holo, foregrip a tlmic zvuku a specializujem sa na zabijanie nozom a nicenie vozidiel s C4. Na zabijani nozom sa mi najviac paci ta animacia a zvuk 🙂

  Neviete niekto, ci po samovrazde to odratava nejake body alebo nejak tresta? Lebo odkedy neostava C4 po smrti, tak v nebezpecenstve radsej odpalim C4 na vozidle aj za cenu samovrazdy a dostanem aspon 250 bodov za znicenie vozidla a aspon jedno zabitie ako sa dat zabit a nemat nic z toho.

 • Overlord napsal:

  Je to po patchi divný, ty attachmenty se chovají dost často jinak, je to docela nuda mít takovouhle škál možností, když vezmu příklad OP metro v Rushi – tak oni v DICE asi chtějí, abych měl jiné nastavení zbraně do parku, do tunelů a do města..
  Protože se jedná o boj převážně na daálku/mid
  close/mid
  a close/mid/dálku..
  Mně sedí úplně jiné věci, na blízku potřebujete RPM – takže AEK, FAMAS, na dálku jsem si hrál nejvíce s M16A3 + GRIP+FLASH.SUP a AEK+GRIP+heavy barrel a funguje to fajn… i když heavy barell není doporučován na high RPM zbraně 🙂

  • rancor1223 napsal:

   @Overlord: Já vyzkoušel tunu kombinací a stejně na každé mapě v každém modu s každou zbraní (M16A3, L85, KH2002) hraji se stejným příslušenstvím – Heavy barrel + Foregrip. Nejpříjemněji se s tím hraje.
   Ale ano, ten patch to celý rozj*bal. Doufám, že v dalším s tím něco udělají (hlavně suppress nerfnout).

Napsat komentář