Report ze Dnů NATO a Battlefieldu 3 na PS3

Včera, v sobotu 24.9. 2011, jsem si já a DoomCZE zajeli na akci Dny NATO. Přetrpěli jsme neskutečné selhání v organizaci dopravy, prošli celé letiště a samozřejmě, zahráli jsme si Battlefield 3. Pokud Vás tedy nezajímají moje dojmy z programu Dny NATO, přeskočte kousek níže na dojmy z Battlefieldu 3.

Report z akce Dny NATO

Po přežití více jak dvouhodinového čekání v koloně aut, která se stejně jako my snažila zaparkovat v areálu letiště, jsme se konečně dostali na celou akci. Přivítaly nás tři americké letouny, mezi kterými nechyběla B-52. Opravdu nádherné stroje, které bylo možné prohlédnou si i zevnitř.

dsc04696 dsc04692 dsc04691

 dsc04695 dsc04693

Dále jsme se byli podívat na oblast, kde probíhal hlavní program a odchytli jsme zrovna ukázku tanku M36 Jackson. Mrzelo nás, že jsme nestihli kompletní program, tedy hlavně v dopoledních hodinách, ale čekání v koloně prostě ten čas sebere a tak je tam potřeba přijíždět opravdu, opravdu brzo, pokud jedete autem.

dsc04697

Vynahradili jsme si to alespoň prohlídkou letounu E-3A Aircraft, kde jsme prohlídku zakončili nakouknutím do pilotní kabiny.

dsc04704 dsc04706 dsc04707

Poté jsme se byli podívat na vystavenou vzdušnou techniku jako stíhací letouny F-16, MiG-29, JAS-39 Gripen, vrtulníky Mi-24 a spoustu dalších. Během celého dne probíhaly lety vrtulníky pro návštěvníky, samozřejmě za poplatek, dále spoustu předváděček stíhacích letounů, synchronizovaného létání a další.

dsc04711 dsc04712 dsc04715

 dsc04717 dsc04718 dsc04720

Pokud jste letos na této akci nebyli, rozhodně Vám doporučuji příští rok zajít 😉 Jako perličku na závěr tu pro Vás mám fotografie, jak si americké letectvo krátí volnou chvíli na letounu Niagara a malého tygříka, hlídajícího stíhací letoun Norského letectva 🙂 (Další fotografie můžete nalézt na oficiálních stránkách Dny-Nato.cz.)

dsc04726 dsc04723

Dojmy z Battlefieldu 3 na PS3 (GiGaB@yt)

A teď na dojmy z Battlefieldu 3, který Vás asi nejvíce zajímá. Battlefield 3 měl, takový menší pohledný stánek, ve kterém se proudy lidí nezastavily a spoustu návštěvníků ho chtělo vidět, dokonce i slečny 😉 . Ihned po příchodu do stánku jsem zasedl k velké TV napojené na PlayStation 3 a vyzkoušel si část singleplayerové kampaně Operace Gilotina.

První co mě hned zaujalo bylo jak grafické zpracování tak i zvukové. Jelikož jsem vlastníkem konzole Xbox 360, vím tedy jak přibližně vypadá většina konzolových her, ale musím říci, že Battlefield 3 na PS3 vypadá neskutečně dobře – troufám si říct, že zatím patří mezi nejlepší graficky vypadající tituly na konzolích. Lidé z DICE odvedli opravdu kus dobré práce.

Jak jsem již psal, jsem majitelem konzole X360 a tak mě ovládání na PS3 trochu mátlo a pravidelně jsem místo střelby mačkal páčku, která aktivovala rychlé kuchnutí nožem. I když je hra víceméně lineární, měl jsem z ní pocit jako bych byl v otevřeném světě a mohl dělat cokoli. Komunikace mých kolegů v četě byla opravdu výtečná a nemohu se dočkat na další hlášky co uslyším. Obtížnost byla nastavena na Normal, avšak přišlo mi, že hraji na Easy a tak doufám, že úroveň obtížnosti Hard už bude větší výzvou pro hráče.

Líbila se mi část, kde mi došly granáty a jeden z kolegů zařval něco ve stylu „Kulometné hnízdo vpravo na zdi. Hoďte tam granát.“, já už žádný neměl, ale další kolega neváhal a hned ho tam hodil a celé hnízdo vyletělo do vzduchu. Poté mě zaujala scéna s granátem vhozeným do budovy a následných efektním výbuchem. Byla vidět ve videích jak z PC, tak Xbox 360, avšak na PS3 ne. Musím říct, že vypadala skoro stejně jako na PC – výbuch, kouř, světla, prostě paráda.

Jednalo se o velmi krátkou hratelnou ukázku, někdy ze začátku této mise (hrál jsem to asi 7minut) a i přesto jsem se dostal k několika různým zbraním. Co si pamatuji tak snad Khaybar, G3, AK74 a další…

Narazil jsem i na grafické chyby u mířidla, kdy při kompletní tmě a jediném světelném zdroji v dálce mi ztmavl obraz a následně mi svítilo jen mířidlo, avšak nic si z toho nedělám. Jednalo se totiž o již starší verzi hry, pokud jsem zaslechl dobře, tak se jednalo o Alfa verzi nebo možná dokonce i o Pre-Alfa.

Hra světel a noční prostředí tomu dodávalo nepřekonatelný nádech živého světa, kde probíhající boje okolo, mě naprosto strhli do hry. Už se nemohu dočkat až bude Battlefield 3 vydán, prozatím nám bude muset „postačit“ betaverze, která bude spuštěna 29.9. 2011 a už 27.9. 2011 pro majitele hry Medal of Honor: Limitovaná Edice/Tier 1 Edice nebo pro předobjednávající Battlefield 3: Limitovaná Edice na službě Origin.

Dojmy z Battlefieldu 3 na PS3 (DoomCZE)

Musím se přiznat, že na PS3 jsem hrál FPS poprvé v životě a taky to tak vypadalo. Jsem zvyklý na ovladač od Xboxu, který mi snad ve všech směrech více vyhovuje. Moc tomu také nepřidalo podivné rozvržení tlačítek pro střelbu a zoom, které byly divně nastavené a já tak pořád místo zoomu a střelby vyhazoval granáty a kuchal nožem. Sice mi to chvíli trvalo, ale nakonec jsem si zvyknul.

Během hry jsem si vyzkoušel několik zbraní: SCAR, M4, AEK-971, G3 a AK74. Ze všech jsem měl skvělý pocit. Každá se chovala trochu jinak a zvuky byly přímo excelentní.

Grafická stránka byla skvělá, hlavně když si člověk uvědomí, že se jedná o konzolovou verzi. Jenom málo konzolových her bude asi schopno BF3 po grafické stránce konkurovat.

Celá mise byla sice lineární, ale díky tmě a kvůli zápasu s gamepadem se mi dokonce podařilo na chvíli ztratit. Když jsem se mi podařilo zorientovat, vydal jsem se k checkpointu po kterém následovala scéna s granátem vhozeným do budovy. Moje verze byla asi trochu buglá a tak jsem se nedočkal žádného vizuálního efektu, jenom zvuku výbuchu.

To už byl ale pomalu konec ukázky, která mohla trvat tak deset minut ve kterých zabraly dvě minuty přípravy na samotném začátku – vojáci leží na kopci a čekají. Na samotné hraní tedy zbylo tak osm minut, ale opravdu skvělých osm minut. Popravdě si ani nemůžu vzpomenout, kdy naposled jsem se u FPS tak náramně bavil. A to se jednalo jenom o krátkou ukázku. Čekám, že od plné verze se celý týden po vydání nehnu.


Na závěr jsme pro Vás získali několik plakátů s motivem Battlefieldu 3, o které plánujeme vytvořit soutěž, která bude spojena s betaverzí BF3. Takže zůstaňte v pozoru 😉

Zleva: DoomCZE, GiGaB@yt 

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

23 komentářů

Napsat komentář