Rozbor rozhovoru DRMB s Alanem Kertzem

Na Redditu se objevil zajímavý příspěvek rozebírající rozhovor Alana Kertze pro server DRMB (Don’t revive me bro).Jelikož tento rozbor obsahuje docela zajímavé informace o procesu patchování a úpravy hry, přinášíme jeho překlad.

Kertz je zastánce min/max balancování. To by vám mělo vadit.

Pro ty co nevědí co je min/max balancování – teorie se má asi takto: Ve chvíli, kdy je něco považováno za moc silné/slabé, vylepšíte nebo oslabíte to velmi výrazně, abyste věděli kde je hranice. Jakmile je této hranice dosaženo, nastavíte hodnotu zhruba na střed. Na první pohled by to i dávalo smysl. Problémem ale je, že testování těchto hodnot provádí cca 50-100 lidí. Např. u potlačovací palby je jasně vidět, kdy se tato praxe balancování nevyplatí.

Pokud by se rozjely beta servery, na kterých by dobrovolníci z celého světa zkoušeli hru, dostali by vývojáři mnohem lepši zpětnou vazbu a některým chybám (jako je např. výše zmíněná potlačovací palba) by se dalo předejít. Je také potřeba zmínit, že mnohem bezpečnejší (ale konzervativnější) metodou je tzv. inkrementace, kdy se hodnoty lineárně zvyšují v malých krocích.

Vedení dává důraz více na zisk než na kvalitu.

Ve chvíli kdy byl Kertz tázán na možnost beta serverů, jeho odpověď se nesla v duchu: „Musí tu být jistá rovnováha mezi beta servery a novým stažitelným obsahem (DLC). Není to ani tak otázka peněz, jako otázka času a prostředků.“ Hmmm…pokud nemáte dostatek prostředků a času, znamená to, že nemáte dostatek lidí. Další lidé stojí peníze, takže přece jen jde nakonec o financování. Patche nevypadají dobře v excelovských tabulkách, proto budeme dělat pouze absolutní minimum, abychom si usmířili masy. Taková je teorie. Kertz sám vyjádřil frustraci nad tím, že mají tak obrovský patch a tuším, že pokud by mohl mluvit otevřeně, dával by přednost nějakému menšímu a lépe udržitelnému formátu.

Kertz věří tomu, že častější patche pro PC by bylo nadržování této platformě

Ufff, tak tento postoj je obzvlášť znepokojivý díky pokrytectví a totálnímu odtržení od reality. Ta představa je směšná vzhledem k tomu, že na konzolích a PC jde už teď o dvě rozdílné hry. PC má například podporu 64 hráčů a lepší grafiku. To není nadržování, to je využití možností hardware. Častější patche pro PC by navíc pomohly i hráčům na konzolích, protože většina chyb by se k nim už nedostala díky otestování změn na PC a následnému vydání pro konzole.

Patch čekejte až v červnu

Při rozhovoru byla pro Kertze skvělá příležitost kdykoliv řict: „Jsem velmi pyšný na úsilí, které můj tým vynaložil a věřím, že jsme opravili hodně problémů. Nicméně se nám podařilo i některé chyby přidat a s tím se nesmířím. Budeme tvrdě pracovat na opravách a doufáme, že ho budeme schopni velmi brzy vydat.“

Tomu se říká „převzít zodpovědnost“. Znamená to vstoupit mezi problém a zákazníky a dokázat jim, že jsou pro vás víc než jen zdrojem příjmu. Když řeknete, že doufáte, že hotfix vyjde, neznamená to, že jste se právě připoutali k nějakému pevnému datu. Řekněme si to na rovinu – není jednoduché vše opravit bez toho, abyste něco rozbili. Kertz není tím na koho by měla být ventilována zloba hráčů, přestože tento patch byl hlavně jeho dílem. Pravděpodobně někdo z vyššího vedení rozhodl, že toto bude poslední patch před DLC.

Toliko překlad rozboru. Pokud vládnete angličtinou, doporučuji přečíst si diskuzi k příspěvku. Rozbor provedl jen jeden člověk, proto jde tedy spíše o subjektivní názor (se kterým ale víceméně souhlasím) a v diskuzi najdete i některé další zajímavé informace a názory.

Rozhovor byl zveřejněn předtím než se objevila zpráva o hotfixu pro servery, více o něm najdete v našem předchozím článku

zdroj: reddit.com

Battlefield 1 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

84 komentářů

 • Sniper_of_Chess napsal:

  Zajímalo by mě pro jistotu. jak je psáno že vedení nechce vydat další patch před DLCčkem.. tím vedením se myslí EA? nebo jakou mají strukturu hiearchie?

   • Sniper_of_Chess napsal:

    @Jupiman: Aha.. No to, že to DICE podělalo je jedna věc, ale díky politice EA zase budeme čekat…. nakopat je do zadku fakt..

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @Sniper_of_Chess: IMHO jde i o to, že mají omezené prostředky a jsou zaměřeni na jiné priority jak se tam píše – DLC jsou přednější než patch. Opravám se věnuje jen tolik času aby „tak ňák“ fungovalo a mohli lanařit lidi na další DLC

    • MadCiapka napsal:

     @Jupiman: Dovolím si poznamenať, že nedostatok „času a prostriedkov“ súvisí hlavne s tým, že najprv tých ľudí musíte mať a potom ich môžete na niečo „používať“. Určite si uvedomujete, že na určité úlohy nejdú pridávať ľudia nekonečne (vykopať jamu 1x1m nepôjde rýchlejšie od určitého počtu kopáčov …) + na úlohy, ktoré sú spojené s vývojom hier nemôžete pridať len tak hocikoho, pretože to vyžaduje nepríliš rozšírený skill + zapojenie do týmu etc. Uvedomte si prosím, že tie aspektom hry, ktoré vyžadujú úpravu sa aj pri vývoji venovalo relatívne málo ľudí a znásobiť ich počet jednoducho nie je možné v dohľadnom čase.

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @MadCiapka: problém s lidmi by nebyl, pokud by byly zpřístupněny beta servery. Pak máte k dispozici pracovní sílu, která vytváří zpětnou vazbu zadarmo a ještě s nadšením. Dostanete tak mnohem větší vzorek čímž se i zpřesní výsledky testování.

     Těch 50-100 lidí se pak může klidně zaměřit na core elementy, u kterých není potřeba velký vzorek a kde mi mohlo být použití velkého množství lidí neproduktivní.

     Jedna ze základních pouček je, že nezačínám s projektem, pokud nemám alokované zdroje.

    • MadCiapka napsal:

     @Jupiman: Ale to je presne to isté – aj na to treba čas a prostriedky. Ak s tým nepočítali úplne od začiatku (zrejme nie? nikdy to v BF nebolo AFAIK a je dosť veľký problém distribuovať beta software, ak na to nemáš od začiatku ready všetko ala napríklad SWTOR) tak je to ešte väčšia nálož. Jednoducho a proste, to nie je tak triviálne, ako napísať na zasraný hattit, že by to tak malo byť 😉
     A k alokovaniu zdrojov – všetci sú zrazu Šalamúni v tom, že je predsa jasné ako to je potreba a všetko … nie, nie je to jasné a ani to jasné nebolo v minulosti.

    • millhauz666 napsal:

     @MadCiapka:
     Zajimave, u EVE Online jede Test Server skoro neustale, zadarmo a diky tomuto test @Godar845: serveru dostavaji vyvojari zpetnou vazbu a nasledne diky tomu upravuji nove patche a nove rozsireni do hry. Je to o tom, ze EA chce jen tahat z lidi prachy a ve finale je jim jedno, ze existuje nejaka komunita a ta ze si na neco stezuje.
     Vsechno je to o pristupu ke hracum/kupujicim. A ten ma EA ze vsech spolecnosti zarucene nejhorsi a hlavne zamestava na pozice pro komunikaci s verejnosti naprosto nechopne a dutohlave trotly, opijejici se svou pozici ve firme. Tak konecne vytahni hlavu ze zadku a pak mozna zjistis, ze to co pises sou jen nesmyslne blaboly

    • MadCiapka napsal:

     Ale presne tak to je aj u SWTOR, proste u MMORPG je to úplne normálny postup. U FPS hier nie a u Battlefield to tak nikdy nebolo, takže to porovnanie je trochu mimo.

    • LeakyDog LeakyDog napsal:

     @MadCiapka: ještě aby neměli jinej přístup když jim v SWTORu a jiných MMO lidi sypou do kasičky miliony dolarů z poplatů. EA místo těch poplatů vydává DLC. taková je prostě doba :/

    • millhauz666 napsal:

     @MadCiapka:
     Aha takze tohle zustava stejne, Ale kdyz si na twitteru komentoval moji pripominku, Ze hry uz nejsou to co driv a ze uz tu nikdy nebudou hry jako Red Alert od WESTWOODU tak si mi napsal ze trh se meni. Tak by melo zmenit pristup i EA. Kdyz v EA nemate takovy lety provereny a odzkouseny engine jako ma serie COD, tak holt na testovani musite nabrat vicerolidi a testovat dele, nevydavat jen proto, aby bylo vydano ale ladit ladit ladit a ladit. Kdyby byla hra ok, bude to v komunite videt. Ted je akorat videt ze DICE + EA = neschopna banda trotlu co neumi ani vydat hru bez bugu a kdyz uz bugy jsou, nedokazou je vcas opravit a nasekaji dalsi. A pokud nema DICE nebo EA dostatek lidi a prostredku na to, aby vytvorilo neco co opravdu funguje a nebude si na to stezovat pulka komunity, tak at si to priste necha pro sebe a radsi nevydava nic

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @MadCiapka: to je sice všechno hezké, ale bottom line je to, že tohle všechno zákaznika to nezajímá. Není podle mě správně, aby byla hra upravovaná tak „aby to nějak fungovalo dokud nevydáme DLC“, je to nemorální

    • AlienDeLaMars AlienDeLaMars napsal:

     @MadCiapka:
     Tady souhlas s Jupimanem. Oni nepotřebují placené testery jim stačí se zeptat lidí co hru hrají kdo je ochoten otestovat na beta serverech a dát zpětnou vazbu. Od uveřejnění se nahlásí tisíce dobrovolných testerů co to udělají zdarma a jak napsal Jupiman odezva bude nejen kvalitnější ale hlavně rychlejší a od hráčů přímo.

    • Kapr napsal:

     @Jupiman:

     Necekane…hlavne vytriskat z lidi penize na DLC ale aby neco opravili to ne(bodet by jo kdyz z patche prachy nemaj)

   • JaWe-CZ napsal:

    @Jupiman: Musím se EA zastat, vůči přístupu EA k fanouškům, apod. lepší společnost v tomto průmyslu nenajdete. Mám to z vlastní zkušenosti jako tvůrce CNCczech.com kdy nás EA vozila po všech možných místech EA v Los Angeles (EALA studio kde se dělají např. C&C), GamesCom 2009 a další věci a nebylo to jen česká pobočka. Zlatý Honza Pořízka a Jaroslav Faltus.

    • JaWe-CZ napsal:

     @Jupiman: Samozřejmě, že to je jiná stránka, ale EA dělá co může a na takový přístup jsme si mohli už zvyknout, tady nejde o hráče tolik jako zaplatit vývoj a vydělat. Jaký každý vydavatel se snaží zrychlit vývoj a minimalizovat náklady, oproti tomu výrobce, developer hry se snaží dostat co nejvíce peněz na vývoj a přitom dostatek času, a někde se musí udělat kompromis. Ale je to jedno tady řešit, nelibí se Ti hra, tak ji nehraj, oni chtějí vydat DLC ale když tu hru nikdo nebudu hrát tak neprodají nic. Já měl osobně minimum problému s BF3.

    • JaWe-CZ napsal:

     @Jupiman: Nicméně ten návrh (nehrát BF) nebyl určen jen tobě 🙂

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @JaWe-CZ: Tyhle doby už jsou zřejmě nenávratně pryč a mě se zdá, že EA(global) zkouší jak daleko může zajít než jí přestaneme platit.

     Taky nevěřím tomu, že v EA pracuje armáda imperiálních klonů a všichni jsou zlí, ale vládu nad nimi převzala temná strana síly.

     S EA Czech mám taky velmi dobrou zkušenost a s jedním z komunitních manažerů se mi spolupracuje naprosto perfektně, ale to jsou jednotlivci a musí se samozřejmě držet toho co jim vedení řekne.

    • JaWe-CZ napsal:

     @Jupiman: To já už bohužel nikoho z momentálních EACZ lidí neznám nikoho osobně a ani virtuálně a už to není s EACZ ono jako to bylo před 2-3 roky. EA poslední C&C zmršilo a to doslova a hned od toho dala ruce pryč a příští rok mají být Generals 2 na Frostbite 2 enginu, jsem zvědavý co z toho bude 🙂 Jo a pokud ses díval na web cncczech.com a divil se proč nejde, tak protože Vokr nezaplatil hosting, takže jsme bez webu, ale naštěstí se mi podařilo přesměrovat domenu a udělat alias k mé commandandconquer.cz a snad to oživím.

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @JaWe-CZ: a já čekal jak mi napíšeš nějakou optimistickou zprávu o tom jak se rozjel Vokr 2.0

    • JaWe-CZ napsal:

     @Jupiman: No to Vokr slibuje snad více než 2 roky, všichni se na něj vykašlali bohužel ale za to si víceméně může sám, kdyby ta zatracena domena cncczech.com nebyla jeho tak už to neřeším, teď alespoň kvůli výpadku pomalu přesměruju a přebranduju web z cncczech.com na commandandconquer.cz

 • Dzardajs Dzardajs napsal:

  Vedení dává důraz více na zisk než na kvalitu.

  Stará známá holá pravda 🙂 Zatím to vypadá že EA to hovínko opravdu vyhraje 😀

  • Godar845 napsal:

   @Dzardajs: Pevne verim ze to EA vyhra. Pre nich sme len obycajne hovna ktore im davaju peniaze… Tak nech vidia ako sa meni nas pohlad na nich.

    • Godar845 napsal:

     @ZoidySVK: Tak EA ma aspon par takych chlapcov ako ty ktory sa ich zastavaju.

     Ale povedzme si uprimne. Si naozaj spokojny s ich pristupom alebo mas len velku hubu a chces sa ukazat pred ostatnymi? 😉

    • ZoidySVK napsal:

     @Godar845:
     Ja sa nechcem pred nikým ukazovať ved práve naopak hatovať EA je dneska v móde a „cool“ 🙂 😀 A nie niesom 100% spokojný z ích prístupov ale ja proste nemožem ! nemôžem@millhauz666: úplne chorobne hatovať EA ako to vy robíte hlavne ked si spomieniem na svoje detstvo a na stovky hodín strávených pri MoH, Red alert 2, Generals, NHLke, ďalších a ďalších skvelých hrách… Z nových hier je to pokračovanie CnC ságy, Mass effect, Mirrors Edge, BC2 no… ich proste quantum. Vedeli ste predsa do čoho idete keď ste kupovali túto hru nevravte že nie EA ja tak trocha smutne známa tým že ich patchovanie a staranie sa okomunitu nieje ukážkové ja tiež som nespokojný s novým patchom ale zvykám si a neľutujem ani cent stých 46 € čo som za hru dal!

    • millhauz666 napsal:

     @ZoidySVK: driv nebyla takova moznost zpetne vazby. Hry nebyly tak masove jako dnes a DRIV by takove hry jako vychazi dnes od EA nemely rozhodne takovy uspech. DRIV se hry delaly poctive. Napr Red Alert 2 delal jeste westood, nez ho EA koupila a totalne zabila. Generals je prumer pro vetsinu hracu, NHL jen dokola to same kazdy rok, Prestalo me to bavit po dile 99 . Pokracovani CnC sagy? Myslis tu totalni slataninu s kompletne predelanym konceptem? Mass Effect je snad od Bioware ne? Placas nesmysly, stejne jako MadCiapka. Koukam ze slovaci tu dneska perli

    • ZoidySVK napsal:

     @millhauz666:

     Tak poprvé !!! SERE MA ak niekto vytahuje národnosť !
     PO Druhe !!! Bioware patrí po EA takisto ako aj Red alert 2 vyrábala Westwood ale už vtedy to zastrešoval EA !!! Šak stači taká maličkosť ako zapnúť si hru a hned na teba vyskočí logo EA tak NETREP A NEKLAM a hlavne nehovor mi že JA trepem nezmysli !!! bolo by lepšie aby si si práve TY naštudoval fakty než sa začneš do niekoho srať ! Buď taký láskavy… ok.
     Po Tretie čo zase niekomu vadia nové CnC ako tak najprv nadávaš že NHL je stále to isté a hneď v ďalšej vete nadávaš že CnC prerobili ! 😀 To je fakt divné ! Inak čo chceš nové vymyslieť v hokeji ? aby tam namiesto hokejok mali AK-74 alebo čo iné sa tam dá robiť ? V najnovšom diely pridali fyziku a grafiku ktorá už maximálne vyštavý tie hriankovače (konzoly).

    • millhauz666 napsal:

     @ZoidySVK: me zase sere, kdyz se slovak chova jako by sezral vsechnu moudrost sveta. Tak panacku, Red Alert 2 byl sice vydavan EA, ale to je tak asi vse a EA pri vyvoji do niceho nekecala. To neni to same jako BF3, kde do toho EA keca uplne vsude. A srovnavat NHL a CnC je trochu mimo misu. U CnC zabili redesignem kompletne celou hru.
     NHL je diskuze na delsi dobu. Tak se trochu zamysli. A nebo tahni na stranky s koncovku .sk . Treba to tam nekoho bude zajimat.

    • ZoidySVK napsal:

     @millhauz666:
     Ja sa neznížim na tvoju úroveň aby som nadával na Čechov všeobecné lebo ja ich mám rád ale ty si Imbecil medzinárodného rozmeru ! ak to už chceš tak rozoberať 🙂

     Ááále je to rovnaké 🙂 Lebo Dice je tiež taká istá firma ako bola niekedy westowood len s tým rozdielom že po konci RA2 ich EA rozpustila a založila EA Los Angeles. Tak ty tu vyťahuješ že NHL by chcelo zmenu neviem akú ! Vždycky každým dielom sa vylepšuje ! Hoc bohužiaľ sa už na PC vykašlali.
     ALE PROSÍM ŤA ! Jedine čo zabili bola CnC 4 ! RA3, TW a Generals sú skvelé diely !

     Inak ja som nič nepojedol ja sa o CnC napríklad zaujímam veľmi dôkladne. A budem si chodiť kde budem chcieť aj na prekliatu Pakistánsku stránku ak budem chcieť ty mi nebudeš do toho kecať !

    • JaWe-CZ napsal:

     @ZoidySVK: Westwood byl spojen s Virgin Interactive v roce 1992, v 1998 odkoupen EA a v roce 2003 uzavřen a vývoj přesunut z Las Vegas do Los Angeles (EALA). Red Alert 2 vyšel v říjnu 2000, takže byl již pod taktovkou EA která již byla v roce 2000 majitelem Westwood Studios.

     Vždycky mě naštvou lidi co mluví o C&C takové hlody a myslí si že mají pravdu o ni a nikdo jiný.

    • ZoidySVK napsal:

     @JaWe-CZ: No veď vravím RA2 už bola pod taktovkou EA presne tak !

    • JaWe-CZ napsal:

     @ZoidySVK: jojo ono to bylo směřováno spíše na „millhauz666“

    • Pinkrt Pinkrt napsal:

     millhauz666 —- Nesnáším kohokoliv kdo do čehokoliv přináší na této úrovni útoky na jinou státní příslušnost, rasu atd.
     Slovákům se omlouvám za Český vo.. bohužel je nikde nechtěj jinak by jsme je už prodali.

    • millhauz666 napsal:

     @JaWe-CZ:

     Kdyby sis to precetl poradne tak v dalsim prispevku jsem psal, ze ano pod taktovkou EA ale to byla jeste jina doba a RA2 byl jeste stale dobry dil. Pak uz to slo z kopce protoze jak je u EA dobrym zvykem jen zdime a zdime a zdime a kvalita jde dolu.

     @Pinkrt:
     Ja zas nesnasim slovaky. To si nevyberes. Mam s nimi jen velmi spatne zkusenosti, jak pracovni, tak soukrome. Jsou vyjimky ale je jich malo.

     @ZoidySVK:
     Ja si muzu kecat do ceho chci. =) To je na tom prave to skvele. A muzu srat lidi jako ty 🙂

 • Sniper_of_Chess napsal:

  jen tak mimochodem..z části je suppression effect dost velký fail.. To, že se rozmaže vidění, fajn to mi znepříjemní míření, ale to, že ikdyž zamířím na hlavu a střela letí úplně jinam je jako kdyby má samotná zbraň dostala potlačovačku…..

 • Dedomil napsal:

  nj, DICE su len postavicky ktore privela nerozhoduju o tom ako bude vyzerat vysledny produkt. Ten manazment EA by sa mal vystriedat. Kto vie ci ma v podstate aj deti ten clovek. Dost casto poradia aj vlastne deti ak pracujete v hernom priemysle.

 • PromCorp napsal:

  Po tom,čo som posledné mesiace čítal,zažil,videl…ľudia,ktorí si plánujú kúpiť DLCčka do BF 3 majú môj obdiv 😀

  • LeakyDog LeakyDog napsal:

   @PromCorp: já do DLC jdu, protože mě ta hra baví a má úžasnou grafiku

   protože mě stačí když si vzpomenu, jak jsem hrál wowko, kde jsem platil částku co stojí DLC do BF každej měsíc a tady to zaplatím jednou za půl roku, tak mě to fakt nezabije

   věřím že časem tu hru dotáhnou, aby jste byli spokojení aspoň většina z vás, ale je mi jedno kdy. už teď jsem si za tisícovku zahrál přes 500 hodin zábavy a stále hraju proto nelituju.

   • millhauz666 napsal:

    @LeakyDog: Ja tu hru mam taky rad a bavi me. Ale vic by me bavila, kdyby nedochazelo k upravovani zbrani a pridavani ficur do hry misto opravovani chyb. Ktere stejne patch neopravil a pridal dalsi. Nejvic me osobne stve ( a nejspis asi vetsinu ) to otravne tahani hitboxu za roh. Neznam zadnou jinou FPS hry kde by s timhle byl takovy problem.

  • Martasek27 napsal:

   @PromCorp:

   BOHUŽEL, i přesto všechno si to DLC koupíme, pač je to dost závislácká hra.
   Já na ně nadávám 2x až 3x denně, když mám svůj den. Ale i tak za to sednu a hraju.
   Ruku na srdce-kdo tady pořád nadává, ale i tak hraje? Dnes je vše jen o penězích a dokud nevýjde lepší FPS budeme hrát stále naše BF3 🙂

   • ScoRch. napsal:

    @Martasek27:

    Tomu neverím, osobne sa necítim nijako závislý na tejto hre už len kvôli tým chybám. Nadávam na ňu, to je fakt, aj ju hrám, aj to je fakt ale už to nie je ako na začiatku keď to vyšlo.

   • Dzardajs Dzardajs napsal:

    @Martasek27: Jo po patchi jsem si zanadával. párkrát zahrál a jako ostatní jsem si řekl že to nebudu hrát dokud to neopraví.

    No a jak říkáš nedalo mi to a zase jsem to zkusil. po pár hodinách jsem si začal zvykat a už je to bez větších nadávek a zvykám si 🙂 + střídám občas s BFBC2 na uklidnění.

    Ale bojím se toho že v dalším patchi bude zase spoustu úprav po odezvě hráčů co je špatně atd.

    A budu si muset zvykat znovu = takže zase nadávky a nechuť + číst znovu tisíce hate spamů 😀

 • juress napsal:

  Přesně jak jsem čekal. EA tlačí DICE, aby vydělávalo peníze na úkor kvality.
  Vydají 3 DLC balíčky za rok a nahrabou na tom dalších 60$… prasárna

  • XliveevilX napsal:

   @juress: a preco takto zarabaju?lebo zato ako sa chova EA ku komunite a teda ich zivitelom si prevazne moze prave komunita.neprestane ma udivovat ako sa kazdy stazuje na vsetko ale nikto s tym nic nerobi.to iste plati v politike.kazdeho sere ta ci ina strana a predsa ju budu volit lebo ako si povedia nic ine aj tak nezostava.moc nema vlada ale ludia co ju zvolia rovnako ako ani EA,DICE ale hraci co im platia za ich produkty.sem tam sa vyskytne bubu clanok nebudeme hrat 24 hodin a co sa tym vyriesi.ano zavru hubu komunite slubom opakujem slubom ze budu viac komunikovat.dokonca nesplnili ani ten slub a rozvrtali aj to co v lane nebolo.ja viem presne co sa stane.este velmi dlho sa bude komunita stazovat aka ta hra je ale akonahle bude vychadzat DLC CQ tak si kupi prave ta cast co sa stazuje cize EA si zase bude moct robit co chce a aby sa nepovedalo vyda akoze neaky patch lebo potrebuje udrzat hracov a zisky za dalsie DLC AK atd.ak by sa komunita spojila a masovo povedala dost.uz nekupim ziadne dlc pokial sa hra bude stale menit a namiesto oprav budu chyby pribudat.nebudem ani hrat napriklad tyzden alebo viac pokial EA nezacne riesit okamzite to co sama napachala.to by znamenalo pekny skrt pre spolocnost ktorej priority su len tahanie penazi z ludi.ale je jasne ako sa komunita zachova takze nechapem preco sa hraci stazuju ked riesenim su a vzdy boli oni!!!

 • zumpar47 napsal:

  Nj stare casy ked vyvojar bol panom nad svojou hrou a vydavatel sa staral o svoje su davno preč. :/ Dnes sa o vsetko stara vydavatel, neexistuju nezavysle studia velky vydavatelia vsetko vlastnia a do vsetkeho kecajú. Herny svet utrpel tažku stratu po zaniku nezávyslich štúdii.

  Ako sorry ale ked nam tu vznikaju hry na objednavku lebo sa to panom od stola na managerských postoch akurat hodi tak je to doslovne ubohosť. Hra vznikne aby zaplnila medzeru vydavatela na trhu… potom sa clovek nemôze cudovať že hry su v takej stoke akej su.

 • AlienDeLaMars AlienDeLaMars napsal:

  Tady to chce hlavně změnit přístup EA vůči zákazníkům a hlavně je nenechat čekat tak dlouho. To, že by bylo PC údajně favorizováno je holý nesmysl. Jen ať ty patche vycházejí a opravují a ladí a až to bude pěkně sladěno všechno mohou vesele vydat velké patche i pro herní konzole které nebudou trpět jako PC na neustále předělávání a dolaďování. A co si budeme povídat nejvíce hráčů je právě na PC. A proto by se měl přístup EA v tomhle změnit.

  Stejně tak DLC. Pokud nebude hra doladěna do hratelné formy už vidím jak všichni vesele kupují DLC… už teď je komunita znechucena některými opravami. Ano, podařilo se opravit závažné chyby, ale taky nasekat nové které ubírají smysl např. používat heat rockets na stíhačky. Což mi přijde jako fatální selhání v DICE. A těch chyb je daleko více. A tady by se mělo DICE s EA zamyslet zda je lepší soustředit se více na DLC než li na kvalitu herního požitku. Jednoduchá rovnice jasně říká, že pokud budou hráči spokojeni ne li nadšeni z herního požitku budou o to raději kupovat DLC a o to více než by tomu bylo naopak.

 • Orangesaft99 napsal:

  Jasne,ze DLC je dolezitejsie 😀 Ved preco by mali robit patch ak zanho nic nedostanu ? Radsej sa pustia do DLC aby zarobili dalsie peniaze od debilov ktory si este stale neuvdomili,ze DICE a najma EA IDE LEN O PENIAZE !!!!

 • rancor1223 napsal:

  Aha, takže do června BF3 asi nezapnu… Ještě že jsem stáhl Tribes: Ascent, docela zábava a do dalšího patche bude co hrát.

 • jaghut napsal:

  Nedá mi to a musím zareagovat na většinu komentářů.Já jsem už kapku starší ročník,ale i přesto hraji BF3 a musím říct,že i s chybami mě stále baví.Vy si tady neustále stěžujete a píšete jak dříve byly hry skvělé a pomalu dokonalé,ale otevřete oči..nebylo to tak!Ale chápu,že většina dětí si to nemůže pamatovat!Já jako hráč nežiji pouze a jen battlefieldem a hru samotnou beru jako zábavu a relax a to musim říct,že mi BF3 naprosto splňuje.A upřímně co jiného za těch zhruba 1000kč + později 300kč za DLC vám přinese tolik hodin super zábavy.

  • Nuada napsal:

   @jaghut: Máš pravdu na progame hraní asi nic moc, ale musíš uznat že pokud člověk přijde utahaný z práce ale chce si zahrát, určitě ho bude srát několik chyb s připojením na server, špatné respawny, černá nahrávací obrazovka, zabití alá SMŮLA. Nefungující prvky jako igla, rakety, l96 atd.

  • Jupiman Jupiman napsal:

   @jaghut: možná sis ve svém otcovském přístupu nevšiml, že tu většina komentářů není namířena proti hře samotné. Ta hra je skvělá a i přes ty chyby mě baví. Dokážu ale pochopit jak je frustrující těšit se jak si zahraješ a odpočineš si u toho. A místo toho se ještě víc naštveš.

   Co štve mě osobně je nevyužitý potenciál a přístup vydavatele. Udělat hru bez chyb nejde, udělat patch, kterej něco někde neposere taky nejde. To mě neštve, co mě štve je přístup k těm chybám. Správný přístup je, kdy vývojář řekne: „Tohle jsme posrali, hotfix už je na cestě.“ ne PR kecy, ne prázdný sliby.

   Bohužel je jen jedna věc, které vydavatel rozumí a to jsou peníze. Do doby, kdy mu potečou peníze do kapsy, můžeme tu psát co chceme, když si pak půjdeme koupit DLC nebo další hru.

   Možná jsem to s tím začátkem s otcovským pohledem přehnal, omlouvám se. Chápu tvůj pohled na věc. Taky si někdy říkám, že by si měli lidi sundat růžové brýle z očí a vzpomenout si jak vypadali patche třeba pro BF2.

   • jaghut napsal:

    @Jupiman: Otcovský pohled mě pobavil..:-) ale jo beru to:-)

   • Tomisekcz napsal:

    @Jupiman: To, že ti dám za pravdu, že nejde udělat hra i patch bez chyby je hrozně v rozporu s tím co jsem tu několikrát psal. Ale my naštěstí víme jaká je slabina onoho vedení čili EA. A to jsou právě ty peníze. Bohužel, v životě se to nestane ale celá BF komunita a to ne jen v Česku ale i v zahraničí, by se měla domluvit a bojkotovat politiku EA tím, že odmítne kupovat DLC. To, že se najde nějakej blbec, který si to pak stejně koupí, tomu se nevyhnem. Nebo lidi co nečtou fan stránky, budiž. Ale když EA uvidí tříměsíční totální propad DLC tak pak nastanou dvě věci. První: Začnou nás nejspíš poslouchat. Dobrý případ. Druhá: Absolutně se vykašlou na vývoj BF, tím že do toho přestanou cpát prachy takže by nějaké patche a DLC padaj. Ale o tom silně pochybuju, páč už před vydáním prvního DLC mají nacpaný prachy v tom druhým. To máte jako s energiema tady v Čechách. Ceny určuje dominantní dodavatel, protože má od roku 2007 od státu daný monopol. Lidi si můžou změnit dodavatele. Ale když k řediteli “ NĚMECKÉHO “ CEZu, který je nad tím českým, přijde sekretářka, že v Čehách 500 000 domácností přešlo k jinému dodavateli tak se v živote nic nezlevní a elektřina půjde vesele nahoru. Ale když 1 000 000 domácností a bude to stoupat tak uvidíte jak bude elektrika najednou levná. A to máte s BF to samé. Teď plácnu, páč nemám absolutně představu. Když se po celým světě prodá 30 000 000 DLCček tak EA dlouhej kouř. Ale když jen 2 – 5 000 000 tak Vám říkam, že v EA budou padat hlavy….. Ale jak už jsem řekl tak to se nikdy nestane.

    • honza_nouplisak honza_nouplisak napsal:

     @Tomisekcz: Mám obavu,že by to dopadlo jako v šíleně smutné princezně. Tam taky král udělal opak. Takže místo toho ,aby vyslyšeli dobře míněné rady,tak by zavřeli DICE a bylo by po srandě. Sakra proč radši nevydají mod tools.Odpovím si sám 😀 protože by si už nešktli a nadšenci by z toho udělali něco o čem se těm prduchům v EA ani nesnilo. Jenže by jim přestalo tect do kapsičky. Jenom malinko nechápu ten finanční problém. Už v listopadu bylo prodaných her 10 mil. a může mi někdo vysvětlit proč by měl být vývoj hry tak drahý aby to nestačilo? To mají na všech pobočkách EA zlatý WC prkýnka?

    • Tomisekcz napsal:

     @honza_nouplisak: To víš…nové technologie, nové compy. A podle mě by DICE nezavřeli. Protože jak už jsem řekl tak v tom mají narvaný prachy:-D Mluvil jsem tu jenom o DLCckách, ale když o tom popřemýšlím tak… O DLCkách se mluvilo už předvydáním BF 3 takže už tehdy se valily peníze a úsilí DICE do DLC. PROTO je ten Battlefield takový jaký je. A podle mého jsou DICE na konci vývoje ARMORED KILL a jdou na END GAME. Ne-li už někde v půlce END GAME. Páč jestli se nemýlím tak „Patch čekejte až v červnu“ by to tak nějak vycházelo. A ten vyjde těsně před CQ. A teď POZOR, jsou dvě možnosti. Patch, který vyjde bude jen přípravný pro CQ a nebo jak přípravný tak i opravující spousty chyb. V tomhle případě, kdyby se My jako komunita domluvila o nezakupování DLC tak my máme patch a oni velký ho..o. Tím pádem by jsme s nima totálně vymr…i. A DICE by nezrušily. Přišlo by oficiální prohlášení, že se budou o hru neustále starat a spravovat ji. A to by dělalo DICE, nikdo jiný. DLC jsou hotový tak ty prachy do nich vložený se musejí 10x vrátit zpět. A My bychom jim tímhle krokem dokázali, že tímto způsobem jakým to dělají do teď to nepůjde. Jednoduše….
     EA-DICE: Patche budou teďka časteji.
     MY: Ok, my si koupíme DLC CQ…. ale jestli to nesplníte tak Vám znova kašlem na ARMORED KILL.

     Jednoduchý ale těžko splnitelný:-)

    • Jupiman Jupiman napsal:

     @Tomisekcz: v tom případě se ve svých názorech až podezřele shodujeme. Můj bratr čte mé myšlenky?

    • Tomisekcz napsal:

     @Jupiman: 😀 😀 Je to sice stupidní příklad ….ale pravdivý. Podle mého si je tady čteme všichni navzájem.

    • Tomisekcz napsal:

     @honza_nouplisak: @Jupiman: To je jak s politikou tady v Čechách…. Tak dlouho nás budou mít na háku dokud lid se nevzepře a neukáže jim co si myslí. Nějaký demonstrace nebo veřejný projevy na netu to je na pí.. My bychom se měli zvednou s klackama a s řetězama a uspořádat další pražskou defenestraci. Nemazlit se s nima. Jedinec nebo malá skupina nikdy nic nevyřeší. To musí udělat obrovské masy lidí. A to samé s EA.

 • samil1976 napsal:

  OMG při porovnání výkonu, možností herních platform je pc o dvě patra vejš. Která platforma pomohla DICE nahoru? Odpověd jistě většina z vás zná. Věta „Kertz věří tomu, že častější patche pro PC by bylo nadržování této platformě“ svědčí o naprostý mentální impotenci pana Kertze. No tak proto, že to maj posraný na konzolích to budeme mít posraný na pc. To je skvělej signál máme se na co těšit. Jsme oběti víceméně jednoůčelovejch zastaralejch kysen PS asi 2,,X-box Něco podělat a pak to okecávat takovejhlema kydama, to snad neni možný.

 • mijunior mijunior napsal:

  Cely problem DICE je ze nemaji zadnou koncepci a zcela jim chybi konzistentni pohled na vec. Dokola opravuji a przni jiz opravene a zprznene. Hra se vyviji jen podle toho ktera cast „komunity“ zrovna nejvic narika. Kdyz ted zacne dost lidi brecet ze chce aby tanky byli ruzove tak v dalsim patchi budou ruzove. BF3 je kockopes, na jednu stranu se napr. se.ou s balistikou u kazde zbrane, donekonecna ladi prkotiny a strane druhe se vam otevre padak po skoku ze tretiho patra.

 • Overlord napsal:

  Jsem to říkal, že až v červnu, to jsou klasici, nikomu názor nenutím, a nechci někoho ovlivňovat svým reálným pohledem na věc, ale prostě EA a DICE jim jde jen o prachy – služba hráčům = patch, když je nutný udělá se i kdyby opravoval jen 2-3 věci, jde o prachy, ptache stojí prachy a je jednodušší nacpat DLC do patche a aktivovat ho jako BFBC2 Vietnam popř B2K… Nacpou DLC do patche a nemusí se s tím vůbec sr*t, tak to funguje a prostě mi to vadí.. měli by si vzát příklad z League of Legends, kde ta hra je prostě pro hráče a patche a nové hrdinové (do bf by to mohly být challenge) jsou každý týden.. to je služba hráčům, to co předvádí DICE nebo EA (nechci polemizovat nad tím, kdo v tom má větší vinu) pro mě je to na 1 kopyto a obě dvě společnosti se honí za obrovským ziskem, který už stejně mají.

 • GAS napsal:

  cafte dnes sami vynulolavi v setki statistiky v battlelogu mal nekdo podobny broblem diki.

 • Pinkrt Pinkrt napsal:

  Hihi to jsou ale kecy 🙂 Převedu jejich mluvu do své.
  1.) Pane XY my vám to dojedeme namontovat příští středu.. ano příští středu .. samozřejmě že ve středu tam jsme …. ——- Pane XY tak ve středu tam rozhodně nepřijedem .. kdo že Vám to potvrdil … to asi špatná komunikace mezi montážníky. Že jste pořád po tmě. To nás mrzí no ale my vám tam do měsíce dojedem vážně …… 🙂
  2.) Ano pamatuju si na Vás pane XY … ano pamatuju si jak jsme přijeli mnohem později než jsme se domluvili …. že Vám to pořád nesvítí, ale když jsme tam byli tak jsme udělali všechno …. jo jenom zásuvky ??? No a to nestačí ?? .. já nevím, nemůžete si do těch zásuvek dát přenosný lampičky ???
  3.) Tak pane XY už jsme to opravili spokojenej ??? Neeeeee že vám teď svítí světla ale nejdou všechny zásuvky… no to víte ono se během oprav někdy něco pokurví … ale to si zvyknete ne ??? Nezvyknete no tak já nevím jak to budete řešit ??? Aby jsme to opravili my ???? Ne to ne jedině když si od nás necháte namontovat hromosvod, potom se Vám možná když bude čas koukneme na ty zásuvky. Jestli budou fungovat zásuvky, světla a hromosvod dohromadyy ??? To já nevím no možná jo ………

  Jak jsem psal pane XY BF3 je mrtvá hra !!!!!!!!!!!!!!

 • Nuada napsal:

  Zahrajte si jinou střílečku, potom zapomeňte na ty sliby před vydáním a bude vše OK. Platí u lidí kteří nemají technické závady čili tak pro 60% z nás.

 • MarezCZ napsal:

  Zdravím, omlouvám se jestli to tu už bylo, ale nechce se mi pročítat celé forum. Jak je to s tema TV raketama? Už fungují jak mají po té aktualizaci serverů?

Napsat komentář